Zagreb dobiva radni sud!

1.7.2011.
18:58
VOYO logo

Poduzetnici neće moći osnovati tvrtku ako pod punom materijalnom odgovornošću ne daju izjavu da su radnicima platili sve plaće, rečeno je na Vladi u petak.

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković kazao je to objašnjavajući izmjene Zakona o sudskom registru, dodajući da je prije ovih izmjena bila potrebna izjava da je poduzetnik platio poreze i doprinose.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojednostavljuje se brisanje trgovačkih društava koja nemaju imovinu, a imaju potraživanja i obveze. Daljnjim izmjenama zakona, kaže Bošnjaković, ubrzava se osnivanje trgovačkih društava. Uvodi se postupak rezervacije imena društva u sudskom registru. Do sada je to bilo moguće napraviti kod javnog bilježnika, nakon čega se prijedlog slao na Trgovački sud, pa bi taj sud, ukoliko je ime zauzeto, odbijao registrirati društvo i cijeli je postupak mogao trajati mjesecima.

Osniva se Općinski radni sud u Zagrebu, obznanio je Bošnjaković. Njegovo je ministarstvo analizom 200.000 neriješenih radnih predmeta, došlo do zaključka da ih je zapravo 30.000 te da se "priljev predmeta prilično dobro rješava".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Specijalizirani sud je moguć samo u Zagrebu. Prošle godine je imao 7.000 od ukupno 15.000 predmeta, pa time rješavamo 50 posto radnih sporova", kazao je Bošnjaković.

Obeštećenje radnicima Salonita

Donesena je i odluka o obeštećenju radnika Salonita iz Vranjica koji su dobili otkaze, nakon što su proizvodi koji sadrže azbestna vlakna povučeni iz prodaje i zabranjeni. Postupak obeštećenja će voditi Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a svaki od 170 radnika koji su dobili otkaz u to vrijeme trebao bi dobiti 219 tisuća kuna u tri rate, do kraja 2012. godine.

Ukoliko budu nezadovoljni rješenjima o obeštećenju, bivši radnici Salonita će se moći žaliti povjerenstvu koje će za ovu svrhu osnovati Vlada, najavio je ministar gospodarstva Đuro Popijač.

Kazne za nakladnike koji ne prijave vlasništvo

Vlada je u Sabor uputila i izmjene Zakona o medijima, koje su na tragu, kako je rekla premijerka Jadranka Kosor, sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost o postojanju sumnjivog kapitala u vlasničkim strukturama medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nema želje da utječemo ili uređujemo i pritišćemo medije i novinare, već dapače", kazala je Kosor, dodajući kako misli "da će ovo moći pomoći profesionalcima novinarima da mogu raditi svoj posao, ali i da im se zaštiti egzistencija".

Nakladnici će do 31. siječnja svake godine morati Hrvatskoj gospodarskoj komori dostaviti podatke o tvrtki i sjedištu, imenu i prezimenu svih pravnih i fizičkih osoba koje su neposredno ili posredno vlasnici dionica ili udjela u nakladničkoj kući, kao i o broju dionica te postotku udjela. Elektronički mediji će morati podatke dostaviti Vijeću za elektroničke medije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar kulture Jasen Mesić je izjavio kako se izmjenama ovih zakona zabranjuju i poslovi koji služe prikrivanju stvarnog vlasništva, odnosno prijenosi koncesija s nakladnika na drugu pravnu i li fizičku osobu.

Propisuje se i prekršajna odgovornost prema medijima koji ne ispune obveze ovih zakona.

Vezani članci:

arti-200912140195006 arti-201009090033006 arti-201106150710006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo