Među deset najvećih potresa ikad zabilježenih u povijesti svi su iznad 8,5 po Richteru. Prvo mjesto drži potres u Valdiviju u Čileu iz 1960. godine koji je zajedno s tsunamijem odnio više od 1600 ljudskih života. Magnituda je bila 9,5 po Richteru.
Na drugom mjestu je potres od 9,2 po Richteru u Zaljevu princa Williama koji je potresao Aljasku 1964. godine. Treći najjači potres dogodio se 2004. u Indoneziji, dok je na četvrtom mjestu potres u Japanu iz 2011. Oba potresa su bila jačine 9,1 po Richteru.
Na petom mjestu je Kamčatka u Rusiji koju je 1952. potreslo 9,0 po Richteru, a na šestom ponovno Čile - potres iz 2010. magnitude 8,8 po Richteru. Nakon Čilea slijedi Ekvador, odnosno potres blizu obale te zemlje zabilježen 1906. Magnituda mu je bila 8,8 po Richteru.
Pri dnu ljestvice najjačih 10 su potres na Aleutskim otocima u SAD-u iz 1965. sa 8,7 po Richteru te potres u Indiji 1950. i u Indoneziji 2012. godine s 8,6 po Richteru.
Novi potresi u Zagrebu
Zagrepčane je u noći sa srijede na četvrtak probudio potres od 2,7, a nešto jače podrhtavanje tla osjetilo se u petak. Da se zagrebačko područje aktiviralo, u RTL-u Danas potvrdio je seizmolog Krešimir Kuk.
"Ta aktivnost nije jaka, potresi nisu jaki. Svi dosadašnji potresi bili su slabiji, ali ih je bilo više od ovih nekoliko koje su navedeni. Dakle, unatrag posljednjih nekoliko tjedana su se pojavljivali pojedinačni potresi malih magnituda oko jedan ili ispod. Ovih zadnjih dana, dakle je bilo nešto više potresa koji su bili u kraćem vremenskom razdoblju. I ovih par potresa koji su se ipak osjetili na širem području grada i izazvali uznemirenost", istaknuo je.
Iako se pojava jačih potresa ne može isključiti, Kuk naglašava da ova aktivnost nije jako izražena.
POGLEDAJTE VIDEO: Seizmolog o seriji potresa u Jadranu: 'Moramo se na njih naviknuti i u skladu s tim graditi kuće'