'ZABAVE BI TREBALO ZABRANITI'; Epidemiolog objasnio smisao policijskog sata: /

'Zvuči nepopularno, ali on kontrolira ilegalne partyje'

Image
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

'Neke zemlje su uvele i policijski sat što nepopularno zvuči. Smisao policijskog sata je da se kontroliraju ilegalna partijanja, što se događa'

17.11.2020.
11:05
Marko Lukunic/PIXSELL
VOYO logo

Epidemiolog Branko Kolarić rekao je u emisiji HTV-a "Studio 4" da za uvođenje novih mjera mandat ima Stožer te da je to i političko pitanje. "Stručni je stav već neko vrijeme da bi mjere trebalo postrožiti. Izražavamo zabrinutost zbog porasta broja hospitaliziranih i pacijenata na respiratoru te ugroženosti zdravstvenog sustava. Od 40 do 50 umrlih dnevno velik je broj umrlih osoba", rekao je Kolarić.

Dodao je da je smisao policijskog sata da se kontroliraju ilegalna partyjanja te da za svaku mjeru treba 3-4 tjedna da bude na snazi da bi dala efekt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Trenutno desetak zemalja u EU ima lockdown na nacionalnoj razini, još niz zemalja na regionalnim razinama. Neke zemlje su uvele i policijski sat što nepopularno zvuči. Smisao policijskog sata je da se kontroliraju ilegalna partyjanja, što se događa. Sve se svodi na smanjenje i ograničenje okupljanja ljudi i bliskih kontakata.

Istaknuo je da postoji cijeli niz novih mjera o kojima se razmišlja, od toga trebaju li fakulteti, škole i srednje škole prijeći na "online", pa do toga treba li uvesti neka ograničenja kad su u pitanju ugostiteljski obrti. "Zabave u prostorima i klupskim prostorima bi svakako trebalo zabraniti", smatra Kolarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SVAKI PETI ZARAŽENI I SVAKI PETI PREMINULI U SVIJETU DOLAZI IZ JEDNE ZEMLJE: /

Danas je teško biti Amerikanac...

Image
SVAKI PETI ZARAŽENI I SVAKI PETI PREMINULI U SVIJETU DOLAZI IZ JEDNE ZEMLJE: /

Danas je teško biti Amerikanac...

Važnost školskog sustava

Kolarić je naglasio da se školski sustav pokušava očuvati što je više moguće jer za zdravlje i mentalno zdravlje djece je važno da budu u školi. "Trenutno imamo veću brojku zaraženih i online nastava je jedan od modela o kojem treba razmišljati, barem privremeno. Djeca nemaju teških kliničkih slika, ali mogu biti zaraženi i prenositi zarazu", istaknuo je.

"I kod ovog virusa se djeca zaražavaju. Imamo cijeli niz razreda koji su u samoizolaciji, nije skroz beznačajno", rekao je i istaknuo kako će mlađa populacija u velikoj mjeri imati asimptomatsku infekciju, a većina će proći bez problema. "Mladima je teško shvatiti kada se ide na osobnu odgovornost, kad se njima ništa ne dogodi", dodao je.

Skraćivanje izolacije

Što se tiče skraćivanja izolacije, Kolarić je skeptičan, pogotovo u ovom trenutku. "Ona sad traje 10 dana, osim u domovima za starije i nemoćne osobe gdje traje 20 dana. Prema zadnjim radovima, osoba koja je asimptomatska ili ima blage simptome, prestaje biti zarazna osmog ili devetog dana", rekao je Kolarić.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo