Od sljedeće godine mijenjat će se kriteriji za upis u određenu srednju školu. Nova pravila izrađuje skupina stručnjaka, a konačna verzija trebala bi biti gotova najkasnije u ožujku.
Za upis u srednju školu bit će važan opći uspjeh u sva četiri razreda predmetne nastave, ali i svaka ocjena iz predmeta koje boduje određena škola. Postoji i ideja da se u pojedinim velikim gradovima, primjerice Zagrebu ili Varaždinu, organizira ogledni projekt online upisa u srednje škole, nešto slično onome kako su se ljetos maturanti upisivali na fakultete, piše Večernji list.
Većina ravnatelja novim idejama nije oduševljena.
"Opet se bave nevažnim stvarima. Ne bave se bitnim, tj. izmjenama nastavnih planova i programa i rasterećenjem učenika. Dodatno vrednovanje petog i šestog razreda ili posebno bodovanje nekih predmeta doista nema smisla. To neće ništa bitno promijeniti, netko će imati bod manje ili više, a to je tako svejedno. Imam dojam da o školstvu razgovaraju ljudi koji nikada nisu radili u školstvu", komentira ravnateljica zagrebačke Sedme gimnazije i bivša ministrica prosvjete Ljilja Vokić.
Prof. Vokić predlaže da se svi učenici upišu ondje gdje žele, a nakon prvog razreda da se napravi selekcija. Kaže da će novi model upisa samo još jednom praviti komplikacije i uznemiriti roditelje i profesore.
"Sve novce predviđene za takve i slične promjene bolje je dati učiteljima u plaće", kaže bivša ministrica.
Da novi model upisa ništa neće promijeniti smatra i šef sindikata Preporod Željko Stipić.
"Potrebne su mnogo dublje promjene, a problem dezavuiranja ocjene i ocjenjivanja u školstvu je prisutan barem posljednjih dvadesetak godina", kaže Stipić i upozorava da profesor koji petice dijeli olako nikada nije imao problema, za razliku od kolege čiji su kriteriji malo stroži.
Prethodni članci:
arti-201007020081006 arti-201007020498006