I OVAKO IMAMO PROBLEME, ALI... /

Ukidanje pomicanja sata je osuđeno na propast: 'To podrazumijeva stvari koje su nespojive i odustajanje od nekih navika'

'Nisam iznenađena jer svaki put kada Europska komisija da nekom da se dogovori dobrovoljno, to se ne dogodi', kaže Biljana Borzan

8.10.2021.
8:48
VOYO logo

Europska unija je odlučila ukinuti pomicanje sata, zadnji put smo trebali pomaknuti kazaljke u ožujku, ali je na kraju Europa ukinula odluku o ukidanju pomicanja sata. Nijedna zemlja se o tome nije izjasnila, ni dogovorila sa susjedima, a zbog pandemije za to nema ni vremena.

Lebarović: Svi moji satovi će bez obzira na njihovu odluku promijeniti vrijeme

"Svi moji satovi će bez obzira na njihovu odluku promijeniti vrijeme. Ako dođe do neke zakonske promjene onda mi u svakom satu moramo promijeniti program. Takvu je odluku trebalo donijeti da se počne primjenjivati za 5-10 godina tako da se svi uređaji stignu pripremiti", kaže za RTL Dalibor Lebarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije tri godine predloženo je da se ukine sezonsko pomicanje sata, a države članice su se trebale dogovoriti hoće li računati ljetno ili zimsko vrijeme. Nikoga nije bilo briga i nisu se dogovorili. Sve ostaje po starome, 31. listopada sat opet treba pomaknuti unazad.

Image
I KRAVE ĆEMO ZBUNITI /

Opet odgođeno ukidanje pomicanja sata: Ne, nisu odustali, već se prvo svi trebaju usuglasiti. No, bi mogao biti problem...

Image
I KRAVE ĆEMO ZBUNITI /

Opet odgođeno ukidanje pomicanja sata: Ne, nisu odustali, već se prvo svi trebaju usuglasiti. No, bi mogao biti problem...

Biljana Borzan: Nisam iznenađena što nema ukidanja pomicanja sata

"Nisam iznenađena jer svaki put kada Europska komisija da nekom da se dogovori dobrovoljno, to se ne dogodi. To je ustvari preporuka koju je na razini Europske unije potpisalo nekoliko milijuna ljudi", poručuje eurozastupnica Biljana Borzan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milivoj Uroić: Osuđeno na propast od početka

Znanstvenik s Instituta Ruđer Bošković Milivoj Uroić smatra da je ukidanje pomicanja sata od početka bilo osuđeno na propast. "To je nešto što se vrlo teško može dogovoriti. Zato što podrazumijeva stvari koje su nespojive, da iste navike imamo ljeti i zimi, da ne pomičemo satove sezonski, ali i da ih ne pomičemo svaki put kada prelazimo granicu. Od nečeg od toga treba odustati", naglašava Uroić.

Većina turističkih zemalja i Hrvatska su pobornice ljetnog računanja vremena. Susjedna Slovenija pobornica je zimskog, pa bi to značilo da bismo na Bregani i Macelju trebali pomicati sat.

Image
Foto: Shutterstock

Pomicanje sata

Ali i pomicanje sata nosi svoje probleme

Pomicanje također nosi svoje probleme. Krave, koze i ovce nakon promjene sata daju manje mlijeka. Prebacivanje s dva na tri sata oduzima ljudima sat vremena sna. Kada bismo imali ljetno računanje vremena dan bi bio dulji, ali djeca bi po mraku išla u školu.

Uroić tvrdi da Hrvatskoj geografski više odgovara zimsko računanje vremena. "Ljudi su stekli navike, pogotovo sad već stasaju generacije koje, otkad znaju za sebe, pomiče se sat. Mi bismo navike koje smo stekli tijekom ljeta trebali promijeniti. Primjerice, ranije ići spavati, ranije ustajati", kaže Uroić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo