Ako treba mlijeko - tu je mljekomat. Za jaja - tu je jajomat. Ako treba nešto slatko - tu je kolačomat. Za slatko i zdravo - medomat. Postoji i bučomat, a najnovija platforma za prodaju hrane je siromat.
"Mislim da su jako povoljni i jako dobri. Ulglavnom sve što sam konzumirala iz tih automata je svježe", kaže Inga iz Zagreba.
"Friški je, redovito se čisti, redovito se puni. Zadovoljna sam", poručuje Lidija iz Zagreba.
"Ove suhe sireve to opće ne jedem, ali ove svježe, da! Jako su fini", kaže Marija iz Zagreba.
U ovom međimurskom koji je otvorila 28-godišnja Darija može se birati između 6 vrsta sira. Automat se pokazao kao pun pogodak.
"Punimo ga svaki dan. svaki dan neki okus sira fali i moramo ga punit. Tak da svaki dan se puni. Unutra u siromat ide oko 90 sireva, i velikih i malih. Ova mala polja, tu ih ide 12 u krug, a di su veliki 6", tvrdi Darija Zdolec, vlasnica sirane.
Darija je preuzela vodstvo u sirani, dok se s 50-muznih krava na samoj farmi više bavi njezin otac. 30 godina prodaje mlijeko otkupljivačima, ali danas kao i mnogi drugi vidi da je isplativije prodavati sir nego mlijeko.
"U zadnje vrijeme ima ih dosta koji se time bave, znači preradom mlijeka. Cijena mlijeka je mala. To svi znamo. Ako se netko bavi poljoprivredom, isplativije je doći do nekog finiša", kaže Dragan Zdolec, vlasnik farme.
A automati s hranom kupcima postaju draži od trgovačkih centara, pa i od kupovine na kućnom pragu. U čemu je tajna?
"Kupcima je jednostavnije, a i nama isto je jednostavnije. Sami dođu, uzmu proizvod, ne moramo stajat i prodavat. Oni što su u blizini dođu biciklom ili pješke, a staje puno auti pošto je cesta glavna", kaže Zdolec.
Sada se proda 20 do 30 sireva na dan, a ukoliko se prodaja nastavi ovim ritmom, nema sumnje, Darija će otvoriti još neki siromat.