Sin ministra poljoprivrede Petra Čobankovića, 25-godišnji Ivan Čobanković kupio je prošle godine od Hrvatskih šuma oko 100 kubnih metara stupaca za vinograd, koje su mu u Upravi šuma Karlovac fakturirali ne kao stupove ili kolce za vinograd, nego kao znatno jeftiniju kategoriju – drva za ogrjev, piše Jutarnji list.
Time je Čobanković 'uštedio' oko 100 kuna po kubnome metru, odnosno ukupno oko 10.000 kuna.
Ivanu Čobankoviću, jednom od većih vinara i vinogradara u Iloku, trebalo je oko 700 kolaca da zasadi 20-ak hektara novih vinograda.
Na kesten iz karlovačke šumarije odlučio se, kako je rekao za Jutarnji list, jer je upravo ta vrsta drva najtrajnija, a nema ga u slavonskim šumama.
"To su stupci za vinograd koje mi prije postavljanja još malo dorađujemo. Oštrimo ih i premazujemo prerađenim uljem kako bismo ih impregnirali. U Karlovac smo išli jer kestena nema na našem području", objasnio je Čobanković.
Kada su mu rekli da znaju da mu je kestenovina za vinograd naplaćena po cijeni drva za ogrjev, Čobanković se sasvim zbunio.
"Nije. Mislim, je. To i jest drvo za ogrjev. Zapravo smo mi to tako i kupovali. I prerađivali. Drva su bila dugačka od šest do devet metara, pa smo ih doradili. To je isto kao da sam ih vadio iz svoje šume. Ne mogu u šumariji pripremiti baš ono što mi treba, to bi im bio problem. Znači, mi smo ih rezali popola, oštrili i premazivali. Bilo je i debljih trupaca koje smo cijepali na četiri dijela. Šumarija nema gotove stupove za vinograd. Ako ih i ima, to nas ne zanima. To bi me skuplje došlo. Ovaj način nam je mnogo bolji i lakši", rekao je ministrov sin.
U cjeniku Hrvatskih šuma kestenovina se prodaje u čak 52 kategorije, a zanimljivo je da je građa Čobankoviću prodana po gotovo najnižem cjenovnom razredu.
Cijena za ogrjevno drvo iznosi oko 140 kuna po metru kubnom, a stupovi o kakvima priča mladi vinar iz Iloka stoje 100 kuna više.
Prema Čobankovićevu opisu, pod ogrjevna drva prodani su mu čak i deblji trupci koji u toj dužini spadaju u kategoriju TT stupova, a oni, pak, stoje oko 400 kuna po kubiku i koriste se kao nosači za električnu i telefonsku mrežu, piše Jutarnji list.
Prethodni članci:
arti-201003080150006 arti-201002120066006 arti-201001140212006 arti-201001120064006