Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić nedavno je objavio sjajnu vijest za sve koji rade i nedjeljom. Naime, pred zastupnike uskoro dolazi drugo čitanje zakona o radu, a u zakonu će se između ostalog propisati 50-postotno minimalno povećanje plaće za rad nedjeljom od 1. siječnja 2023. godine.
Ova važna stavka do sada je nedostajala u zakonu, a na to se često i upozoravalo. Naime, do sada je zakonski bilo propisano samo to da rad nedjeljom mora biti plaćen više od redovnog, no ne i koliko. To je značilo da će samo jedna kuna više biti dovoljna, odnosno da bi se samo i tom jednom kunom više ispoštovao zakon.
Dobra odluka
Ekonomski analitičar dr. sc. Petar Vušković u razgovoru za Net.hr kaže kako je ova odluka dobra.
"Treba biti socijalno osjetljiv prema onima koji rade nedjeljom i njihov rad nagraditi. Treba istaknuti da postoje radnici koji žele raditi nedjeljom jer im takav rad donosi mogućnost otplate manjih kratkoročnih zajmova", pojašnjava Vušković.
![Image](https://d19p4plxg0u3gz.cloudfront.net/7b34ef64-2aba-11ed-a51b-cabb0a1c4813/v/42bc9a34-9d0c-11eb-a404-cedfb09875dd/1280x1280-42bcbbf4-9d0c-11eb-8f97-cedfb09875dd.webp)
Ovaj ekonomski stručnjak kaže da je odluka izvrsna gdje kad god se nagrađuje rad.
"Vrlo je izgledno da će se rad nedjeljom među radnom snagom popularizirati iz ranije spomenutih razloga. U nekim djelatnostima među zaposlenicima čak postoje kompetitivnosti oko rada u noćnim smjenama i to vikendom jer se ono bolje plaća", kaže, pa dodaje da je bit javnih politika da stvore najbolje uvjete u kojima ekonomija može egzistirati. "Ovo je win-win pozicija za zaposlenike ali i potrošače", ističe.
'50 posto viša satnica nije mala stvar'
Na pitanje hoće li te promjene građani zaista osjetiti na svojim plaćama, Vušković kaže da razlika koju će osjetiti ovisi o visini njihove plaće, odnosno o djelatnosti i poslodavcu gdje rade. "Pedeset posto viša satnica za one koji rade nedjeljom nije mala stvar za popraviti kućni budžet", ističe.
Dobro je, dodaje, da će ova promjena nastupiti kroz Zakon o radu koji će biti obavezan za sve poslodavce, a ne samo za javne službe kako je to bilo do sada kroz kolektivni ugovor. "Kroz kolektivne ugovore, službenici i namještenici su bili u povlaštenom položaju jer se njihov rad nedjeljom već plaćao više", kaže ovaj stručnjak.