Vujčić brani skupu kunu pogubnu za proizvodnju

Politika precijenjene kune bila je pogubna za izvoz i hrvatsku proizvodnju, kaže nam predsjednik udruge hrvatskih menadžera, ujedno i jedan od najglasnijih zastupnika hrvatskih izvoznika.

5.6.2012.
10:42
VOYO logo

Člana našeg stručnog tima Vladimira Ferdeljija upitali smo što, iz perspektive izvoznika, može predvidjeti vezano za Željka Rohatinskog odlazak .

Upravo je HNB zbog svoje politike tečaja, podsjetimo, često bio na meti kritike da pogoduje uvozu nauštrb domaće proizvodnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To najviše ovisi o Vladi, jer u Zakonu o HNB-u piše da je jedini njen zadatak da čuva stabilnost valute", kaže nam o tim kritikama šef udruge hrvatskih menadžera Croma. "U takvim okolnostima", dodaje, "ne možemo reći da je loše radio i da politika precijenjene kune, koja je bila pogubna za izvoz i hrvatsku proizvodnju, bila nešto neočekivano".

Po njemu je nužno promijeniti upravo taj zakon kako bi HNB konačno bio odgovoran za efekte monetarne politike na ukupnu ekonomsku politiku. HNB ovako nije nositelj politike nego samo jednog njenog segmenta, što se može zamjeriti Vladi i ministru financija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grleniji branitelj kune od Rohatinskog

A može li se očekivati rušenje kune Borisa Vujčićadolaskom ?

"Ne vjerujem da će kuna deprecirati, sudeći po Vujčićevoj retorici. On je često u svojim istupima i grlenije branio politiku HNB prema jakoj kuni nego Rohatinski", navodi Ferdelji.

Sve u svemu, sumnja da će doći do velikih promjena i smatra da će se one odigrati tek u pogledu ličnosti.

"To znači nastavak rigidne monetarne politike", predviđa Ferdelji dodajući da HNB zapravo ima i jako malo manevarskog prostora da bi promjena guvernera dovela do korjenitije promjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podcrtava da na mjesto Rohatinskog dolazi čovjek koji "nije imao niti jednog učitelja osim Rohatinskog i njegov zamjenik zadnjih 12 godina". Zato je i mala vjerojatnost da će odlazak Rohatinskog imati snažan psihološki efekt na vjerovnike i cijenu kamata, na što upozorava ekonomist Guste Santini.

Hrvatska prije u eurozoni?

Upitali smo ga kako gleda na činjenicu da je Vujčić zagovornik ulaska Hrvatske u eurozonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naravno, kad monetarna politika ne pomaže privredi, nego joj odmaže, onda je jedno od boljih rješenja ulazak u eurozonu jer se odgovornost prebacuje u drugu sferu, ali se sve na neki način i stabilizira", kaže Ferdelji.

Međutim, on ne vjeruje da su Vujčićevi afiniteti prema eurozoni presudni u ovom trenutku.

"Mislim da ćemo ući u eurozonu tek za desetak godina, kao što predviđaju mnogi ekonomisti. Sad naprosto nemamo uvjete zbog zaduženosti i cjelokupne gospodarske slike", zaključuje.

Ukoliko imate pitanja vezana za rad Vlade, pojedine poteze ili njihov izostanak, a tiču se područja koja smo predstavili, pišite nam na strucnitim@portal.net.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo