Izmjenama se ukida vremensko ograničenje za provedbu europskog uhidbenog naloga, ali tek od 1. siječnja 2014.
HDZ je pozvao vladajuće da iz saborske procedure povuku izmjene lex Perkovića i podrže njihov prijedlog da se zakon vrati na poziciju iz 2010. godine.
Sporno im je što su, uz vremensko ograničenje primjene, vladajući tri dana prije ulaska u Europsku uniju u zakon uvrstili da je zastara obvezujući, a ne proizvoljni razlog za odbijanje izručenja. HDZ-ovu argumentaciju obrazložio je Davorin Mlakar.
"Time bi se Vlada dovela u poziciju kakvu je imala 2010. godine kada je na snazi bio isti ovaj Ustav o kojem vi danas često govorite, i zakon i odredbe europske pravne stečevine, koje su išle u prilog tezi da je Hrvatska ispunila sve uvjete za pristupanje u Europsku uniju", istaknuo je Mlakar.
Ne znam zašto štite udbaše
Josip Đakić rekao je:
''Ne znam zašto štite ta 23 agenta jugoslavenske UDBA-e, osim ukoliko nisu u rodu''.
//www.youtube.com/embed/IyKSRWkpMWE
Nenad Stazić oštro se obrušio na HDZ-ovce te ih optužio da se kod kuće ponašaju razbojnički, a vani podanički.
''Braniti zemlju vani, htjeti da ona bude jednakopravna s drugim članicama Europske unije, to za vas predstavlja sramoćenje zemlje, a krasti vlastiti narod i vlastitu zemlju, to vama valjda služi na čast. Kažete da Hrvatskoj prijete sankcije, ne prijete joj sankciji, iako ste vi lobirali za te sankcije, iako ste bili zluradi, iako ste se veselili tim sankcijama. Vi biste voljeli da zemlja padne pod sankcije'', rekao je.
//www.youtube.com/embed/5eyFwcjyljk
SDP-ov Peđa Grbin, smatra, da bi se, prihvaćajući HDZ-ov prijedlog, Hrvatska dovela u ozbiljne probleme s Europskom komisijom.
"Jer bi naravno, tek tada postali neusklađeni s Europskom unijom. Kroz sve ove razgovore s Europskom komisijom, postavilo se samo jedno pitanje i to eventualne neusklađenosti jednog stavka i jednog članka zakona koji je imao 82 članka. Vi ste iz isključivo populističkih razloga, koristeći ovu euforiju nepotrebno koja se stvorila oko ovog zakona, odlučili danas doći ovdje i predložiti zakon u kojem predlažete ukidanje zakona za kojeg se niti broj Narodnih novina u kojem je objavljen, niste sjetili navesti", kazao je Grbin.
To nije spašavanje vojnika Ryana, nego spašavanje premijera Milanovića i njegovog ugleda
Laburist Branko Vukšić u Saboru je ustvrdio kako su vladajući predlažući izmjene lex Perkovića propustili objasniti zbog čega se zakon uopće mijenjao i zašto su inzistirali da izmjene stupe na snagu 15. srpnja 2014. godine, pa onda pristali da to bude 1. siječnja.
"Kaže se da je to ne spašavanje vojnika Ryana, onaj poznati film, nego spašavanje premijera Milanovića i njegovog ugleda. Međutim, njegov ugled je nemoguće spasiti, to je nemoguća misija", rekao je Vukšić.
Svađa Jandrokovića i Grbina
Saborsku raspravu o lex Perkoviću 'podgrijao' je HDZ-ov Gordan Jandroković.
"Vlada pokazuje mišiće, štiti čast i ugled Republike Hrvatske, kako? Tako da štiti kriminalce", rekao je Jandroković.
Odgovorio mu je SDP-ov Peđa Grbin.
"Kako možete govoriti o tome da bilo tko štiti kriminalce, kada je vrlo jasno da svi mi ovdje zajedno poduzimamo sve moguće mjere da bi se svi oni, čak i za koje je nastupila zastara, ako i nisu podložni europskom uhidbenom nalogu, bili sankcionirani i upravo se zato predlažu promjene Ustava", istaknuo je Grbin.
Nisam vas čuo da ste tada protestirali, poručio je Jandroković
Jandroković mu je skrenuo pozornost kako je i premijer Zoran Milanović prije nekoliko dana ustvrdio da svi oni koji nisu za izmjene Ustava sa svrhom ugradnje nezastarijevanja teških ubojstava - štite kriminalce.
"Nisam vas čuo kolega Grbin da ste tada protestirali i da ste isto tako, urbi et orbi rekli, kako možeš dragi Zorane tako optuživati sve one koji smatraju da treba, odnosno da ne treba mijenjati Ustav prije nego što novi Zakon o pravosudnoj suradnji stupi na snagu", kazao je Jandroković.
Inače, Sabor će sjednicu nastaviti raspravom o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zračnom prometu. Predloženim izmjenama Zakona izmijenjene su odredbe članaka kojima je bilo propisano radno vrijeme, vrijeme leta i odmora članova posade zrakoplova jer je to područje stupanjem Hrvatske u Europsku uniju, uređeno propisima EU, a tamo gdje to nije regulirano europskim propisima omogućeno je donošenje posebnog nacionalnog propisa na temelju Zakona o zračnom prometu.