Nakon što je ministrica Nada Murganić jučer demantirala navode koji su u medijima izašli kao dijelovi nacrta novog Obiteljskog zakona, o svemu je progovorila i voditeljica radne skupine koja je izrađivala prijedlog zakona dr. Dubravka Hrabar.
Za razliku od Murganić ona tvrdi kako se navodi objavljeni u medijima poklapaju s tekstom koji je ta radna skupina izradila i u prosincu prošle godine predala Ministarstvu.
Obrazovanje djeteta
"Točno je da smo u nacrt zakonskog prijedloga stavili formulaciju da roditelji imaju pravo da se njihovoj djeci osigura odgoj i obrazovanje u skladu s njihovim vjerskim i filozofskim uvjerenjima. Postoje četiri međunarodna dokumenta koji nas na to obavezuju", kazala je za Jutarnji list prof. Hrabar, šefica Katedre za obiteljsko pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta, dodajući kako radnu skupinu na to obvezuju Europska konvencija o ljudskim pravima i slobodama, Opća deklaracija o ljudskim pravima, Povelja o temeljnim pravima Europske unije iz 2010. te Rezolucija Vijeća Europe.
Nejednakosti bračnih i izvanbračnih partnera
Prof. Hrabar dalje navodi kako nije točno da su izvanbračni partneri u nejednakom položaju s bračnim jer se u u glavama prijedloga koje se odnose na uzdržavanje i imovinske odnose oni izjednačavaju s bračnima.
"Točno je, međutim, da izvanbračni partneri ne bi mogli posvajati djecu, osim ako postoje opravdani razlozi na strani djeteta", kaže prof. Hrabar dodajući kako bi, primjerice, razlozi mogli biti djete koje je u nesreći ostalo bez roditelja i želi ga posvojiti teta koja živi u izvanbračnoj zajednici.
Prof, Hrabar tvrdi kako je ministrici predlagala da se u zakonu izvanbračnim partnerima omogući registracija kod javnog bilježnika koja bi bila preduvjet da se u pravima izjednači s bračnom, no Murganić za to nije željela ni čuti. Pritom potvrđuje da je iz nacrta izbačena odredba prema kojoj izvanbračna zajednica izjednačena s brakom i po odredbama drugih zakona kojima se, primjerice, određuju u poreznim i drugim stvarima.
Za rastavu na sudu 'kriv' Bruxelles
No, kaže da ne može sa sigurnošću reći je li sadržaj nacrta zakonskog prijedloga s kojim sada barata Ministarstvo obitelji onaj koji je njena radna skupina ostavila Ministarstvu. Ne iskuljučuje da su učinjene određene korekcije.
No, Jutarnji list piše kako su Ministarstvu uputili upit s jasnom informacijom da posjeduju prijedlog nacrta zakonskog teksta te s konkretnim pitanjima vezanim uz njega na što je Ministarstvo odgovorilo kako je "radna skupina izvršila određene dorade Nacrta zakonskog prijedloga nakon njegova povlačenja s javnog savjetovanja u rujnu 2017. godine”, da je nacrt u postupku usuglašavanja te ga nisu u mogućnosti komentirati. Pritom nisu dali naslutiti da su informacije netočne.
Izmjena koju je također potvrdila dr. Hrabar jest i ona po kojoj bračni par s maloljetnom djecom ne bi više mogao pokrenuti razvod pred Centrom za socijalnu skrb, nego bi morao odmah ići na sud. Takvu odluku pravda obvezama iz Bruxellesa.