Mjestani Soljana tvrde da je situacija ozbiljna jer im je voda usla u kanal koji se nalazi 800 metara od sela, javlja Dnevnik.hr. Evakuirani su i prvi stanovnici.
Nemaju dozvolu da brane domove
U Soljanima se okupilo vise od stotinu ljudi, kako bi branili svoje domove, no to im nije dozvoljeno, jer se jos uvijek ceka odobrenje Stozera.
Pristigli su i mjestani poplavljenih Strosinaca, koju su htjeli do sela da vide sto im je s kucama.
Policija im to nije dozvolila jer je tamo jos uvijek opasna situacija.
Vukovarsko-srijemska policija opovrgnula je danas informacije koje su se pojavile u javnosti da policija izdaje propusnice za odlazak na poplavljena podrucja, zbog cega je primila mnoge upite gradana.
''Ta informacija nije istinita jer policija, kao ni bilo koje drugo tijelo, ne izdaje takve propusnice buduci da odlazak na poplavljena podrucja gradanima nije dopusten u prvome redu zbog osobne sigurnosti'', istice vukovarsko-srijemska Policijska uprava.
Policijska uprava takoder izvjescuje gradane s prijavljenim prebivalistem na poplavljenim podrucjima zupanjske Posavine da je omoguceno izdavanje osobnih dokumenata u policijskim postajama u Zupanji, Vukovaru, Otoku i Tovarniku te u vukovarsko-srijemskoj Policijskoj upravi u Vinkovcima.
Razina rijeke Save kod Zupanje u proteklih nekoliko dana opala je za metar i pol te se ocekuje kako bi u iducih 48 sati vodostaj mogao opasti do razine od 980, kada bi na snagu stupilo redovno stanje obrane od poplava, receno je na konferenciji za novinare zupanijskog Stozera za zastitu i spasavanje Vukovarsko-srijemske zupanije.
Nasipi pod kontrolom
Po rijecima zamjenika generalnog direktora Hrvatskih voda Zijaha Mahmut Spahica, nasipi u zupanskoj Posavini koji se brane u duzini od 68 kilometara pod aktivnom su kontrolom. Mahmut Spahic je naveo kako rijeka Sava pored Zupanje protjece brzinom od 1.100 kubicnih metara u sekundi dok je 16. svibnja, jednog od najkriticnijih dana, protok vode iznosio i 5500 kubicnih metara u sekundi.
Predsjednik zupanijskog Stozera zupan Bozo Galic zahvalio je svima koji sudjeluju u obrani od visokog vodostaja Save rekavsi kako bez suradnje s opcinama i mjestanim ugrozenih sela, Hrvatske vode ne bi uspjele odbraniti zupanjsku Posavinu od nabujalih savskih voda.
Galic se posebno zahvalio ministrima unutarnjih poslova i zdravlja, zamjerivsi medutim predsjedniku Vlade Zoranu Milanovicu sto, kako je rekao, kada je prije dva dana obilazio poplavljena podrucja, nije nasao vremena da se sastane s clanovima zupanijskog Stozera za zastitu i spasavanje.
Pozdravio je odluku Vlade da se za poplavljane podrucja Vukovarsko-srijemske zupanije proglasi katastrofa, ocjenivsi medutim da se to moglo i ranije uciniti.
Zahvala mjestanima
Po rijecima zapovjednika Hrvatske kopnene vojske generala Dragutina Repinca, stanje na poplavljenim podrucjima Gunje, Rajevog sela i Racinovaca je stabilno.
"Nasi vojnici su i dalje u Strosincima i rade zajedno s mjestanima koji nisu napustili selo. Moram pohvaliti mjestane iz Soljana i Vrbanje, koji su puno napravili u obrani od poplava", kazao je dodajuci kako kroz razruseni nasip u Rajevom Selu voda iz Save jos uvijek ulazi u podrucje Posavine, a kod Racinovaca izlazi i vraca se u Savu.
U obrani od poplava u zupanjskoj Posavini angazirano je 611 vojnika koji vec danima rade i na izvlacenju stoke iz poplavljenih podrucja, te je samo tijekom jucerasnjeg dana na sigurno izmjesteno 321 grlo stoke.
Vojska i dalje pomaze
Pripadnici Oruzanih snaga RH sesti dan angazirani su na poplavom ugrozenim podrucjima Slavonije, a od oko tisucu vojnika najvise ih je angazirano u Posavskim Podgajcima koji su, uz Strosince i Drenovce, najugrozeniji.
U Posavskim Podgajcima bazirano je 113 vojnika, a u Drenovcima njih 96 angazirano je na ophodnji i pojacavanju nasipa, navodi Ministarstvo obrane (MORH).
Vojska je na terenu i u Zupanji gdje se u ovom trenutku provjerava nasip od sela Stitar do mosta u Zupanji, a rasporedena je i u Vrbanji, Slavonskom Brodu, Soljanima, Babinoj Gredi. U Zupanji je helikopter koji nadzire situaciju iz zraka i tamo je u slucaju potreba za daljnjom evakuacijom.
Na poplavljenim podrucjima angazirano je i oko 90 motornih vozila, od kojih dvije cisterne i dva sanitetska vozila, cetiri inzenjerijska stroja, 13 camaca, tri amfibijska vozila te tri poljske kuhinje.
Oruzane snage RH humanitarnu pomoc pruzaju i u poplavljenim podrucjima BiH gdje su dva helikoptera Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzracne obrane i 15 vojnika prevozili pitku vodu iz Sarajeva za Orasje, agregat iz Mostara u Orasje te vrece s pijeskom na improviziranu branu na podrucju Orasja. Ukupno su tijekom jucerasnjeg dana ostvarili 31 let u trajanju gotovo 10 sati i prevezli 27,5 tona tereta, navodi MORH.
Podsjetimo, u utorak je proglasena katastrofa za podrucje Vukovarsko-srijemske zupanije koja je pogodena poplavom.
Zbog vode na kolniku zatvorene su ceste: - D55 Zupanja (od D214)-granicni prijelaz Orasje - D214 Bosnjaci-Posavski Podgajci- Gunja (podrucje Zupanje) - ZC3253 Kosutarica-Mlaka (podrucje Jasenovca) - ZC4030 Zdenci- Orahovica- Kutjevo- Pleternica u naselju Gradac - ZC4116 Kuzmica-Jaksic - ZC4172 Drenovci- Gunja - ZC4100 Gornji Vrhovci (Velika) - Kamenski Vucjak (Brestovac) - ZC4223 Otok-Bosnjaci - ZC4231 Racinovci- granica sa Srbijom - ZC4232 Rajevo Selo- Gunja - LC 33073 Jamarica- Janja Lipa- Brezine iza naselja Brezine (zbog srusenog mosta) - LC42016 Donji Bogicevci (Dragalic) –Pivare (Stara Gradiska) - LC 41009 Lipik- LC 41008 (zbog srusenog mosta na rijeci Pakri) - LC 46054 Posvavski Podgajci- Drenovci - LC 46056 Drenovci- Durici.
Hrvatske autoceste i Autoceste Rijeka Zagreb oslobadaju od placanja cestarine sve organizacije i gradane koji prevoze humanitarni pomoc u poplavom ugrozena podrucja. Zbog evidencije potrebno je dostaviti podatke na e-mail adresu: info@hac-onc.hr
Prekinut je zeljeznicki promet na liniji Pozega-Pleternica.
Naizmjence se zbog odrona vozi cestom D47 Lipik-Novska u mjestu Jagma.