Voćnjaci u Slavoniji su pod snijegom te se oni moraju zaštititi, a rješenje za zaštitu od niskih temperatura je "Lovac na mraz".
"Svake druge, treće godine imamo problem sa kasnim proljetnim mrazevima koji prave velike, velike štete kako je bilo i prošle 2020 godine gdje su voćnjaci u Hrvatskoj smrznuli između 30 i 38 posto", kaže voćar iz Petrijevaca Matko Zelić za RTL.
Stoga će upaliti svojega "lovca na mraz".
"Stroj koji radi na principu grijanja hladnog zraka i disperzira ga po površini voćaka čime stvara jedan zračni štit. Spriječava smrzavanje cvjetnih pupova ili već zametnutih plodova", kaže Matko.
Utrka s vremenom
U bocama se nalazi propan koji se spaljuje a toplinski mlaz lovca na mraz u jednoj noći može zaštititi 6 hektara voćnjaka. Ovo trajno rješenje u razvijenim zemljama koristi se desetak godina, a lovac na mraz stoji između 15 i 20 tisuća eura.
Uz to, može ga se kupiti kroz projekte financirane novcem EU fondova. No, ako se stroj vozi kroz voćnjak, zašto se naziva "lovac"? Naime, lovac je zbog toga što je borba protiv mraza doslovno utrka s vremenom.
"Meteorološka stanica nam očitava vrijeme i temperature i sve bitne faktore u samoj proizvodnji a konkretno kod Lovca na mraz ona je podešena da nam šalje mailom alarm kad nam temperatura padne na 2 stupnja onda se stavljamo u stanje pripravnosti a kad nam temperatura padne na jedan stupanj, onda krećemo sa samim radom stroja", govori.