RTL Dosje /

Vlast u Splitu i Zagrebu preuzele su nove političke snage, no susreli su se s gomilom problema

I jedni i drugi su se susreli s gomilom problema i odlukama koje bacaju mrlju na njihovu vladavinu.

24.10.2021.
19:16
VOYO logo

Na svibanjiskim izborima vlast u dva najveća hrvatska grada preuzele su nove političke snage. Zeleni aktivist Tomislav Tomašević je s političkom platformom Možemo na kritikama Milana Bandića uzletilo do gradonačelničke pozicije i stabilne situacije u gradskoj skupštini, dok je HDZ-u, SDP-u i Željku Kerumu u Splitu planove pomrsio fizičar Ivica Puljak.

No, već u prvih pet mjeseci vladavine, i jedni i drugi su se susreli s gomilom problema i odlukama koje bacaju mrlju na njihovu vladavinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
odluka na sjednici skupštine /

Nakon 400 milijuna kuna u srpnju, Grad Zagreb zadužuje se za novih 326 milijuna kuna

Image
odluka na sjednici skupštine /

Nakon 400 milijuna kuna u srpnju, Grad Zagreb zadužuje se za novih 326 milijuna kuna

Nova vlast - stari običaji 

Uplesali su u mandat u ritmu predizbornih obećanja o prekidanju dosadašnjih političkih praksi i uvođenju transparentnosti. S njima na vlasti više ništa neće biti isto.

No, euforiju su vrlo brzo zamijenili problemi. U Zagrebu ih u početku nisu ni vidjeli, iako su im se, poput smeća u reciklažnim dvorištima, gomilali pred nosom. "Glomazni otpad se koliko ja znam redovno odvozi i naravno da će tako biti u budućnosti", rekao je gradonačelnik Tomašević u kolovozu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali tako nije bilo. Postao je svjestan toga i zagrebački gradonačelnik svega dva dana kasnije. "Postoje određeni problemi, međutim isto tako postoje rješenja", kazao je. 

A rješenje problema s otpadom je još uvijek isto koje je koristilo i prethodna, Bandićeva vlast - tvrtke obitelji Pripuz. Iako su već u prvim danima mandata zaratili sa zagrebačkim kraljem otpada.

"Svakako želimo, kao što smo govorili i u kampanji, poslove grada koji su u velikoj mjeri bili dogovarani, znamo kako su bili dogovarani, takvu praksu želimo prekinuti", objašnjava Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika Zagreba tijekom lijpnja. Pa su obećanje i ispunili poništivši već raspisane natječaje na koje su se javile Pripuzove tvrtke.

"I zbog toga ga želim obavijestiti da sam poništio, da sam donio odluku o poništenju natječaja", rekao je Tomašević tijekom kolovoza. Još jednom su se morali ugristi za jezik. Državna komisija za kontrolu javne nabave je presudila da se takvi natječaji ne mogu poništavati bez osnove pa se grad opet morao okrenuti Pripuzu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako se radi o najpovoljnijoj ponudi da ćemo onda postupiti po zakonu i odabrati tu grupaciju tvrtki bez obzira o kome se radi", kaže Tomašević.

No, cijela ta priča naljutila je upravu tvrtke C.I.O.S. pa su najavili pokretanje ovrhe protiv najveće gradske tvrtke Holding. Tek ta pandorina kutija je Tomaševiću zadala glavobolje. Prvo su, suprotno najavama o transparentnim natječajima, dekretnom imenovali Nikolu Vukovića i Antu Samodola predsjednikom i članom uprave Holdinga i pritom za ovjeru imenovanja angažirali sestru jednog od članova Uprave. A onda su  sto dana nakon imenovanja Vukovića razriješili, a ostavku je podnio i Samodol. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Došlo je do sve teže suradnje, pogotovo zbog različitih koncepcija za upravljanje", tvrdi Tomašević.

Usred medijske sapunice u kojoj su Samodol i Vuković optuživali gradsku upravu za neznanje i pokušaje uplitanja u poslovanje Holdinga, gdje se u svojstvu moderatora između zaraćenih strana pojavio i gradonačelnik svemira Dario Juričan, Možemo se spotaknuo na novom kamenu -  imenovani ravnatelj bolnice Srebrnjak Darko Richter ekspresno je napustio funkciju zbog izjave da je umjetna oplodnja silovanje u epruveti.

"Postale su poznate javnosti, pa tako i članovima upravnog vijeća i meni nove izjave iz prošlosti doktora Richtera i on je...s obzirom na situaciju da je on postao potpuni uteg da bi uopće mogao voditi Srebrnjak se povukao iz postupka", rekao je zagrebački gradonačelnik početkom listopada.

Osim ravnatelja, ostavku je dalo i Upravno vijeće, u koje je prethodno grad imenovao jednog od donatora u kampanji, Tomislava Lauca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za to vrijeme u Cvitu mediterana komunalne probleme je za rogove zgrabio Puljkov zamjenik, bivši aktivist Bojan Ivošević. Počeo je uklanjati nelegalne štandove i pilati nelegalne stupiće na parkiralištima. 

"Nevjerojatno da je toliki broj objekata, kioska, štandova bio bez ikakvih papira, dozvola godinama na području grada Splita, a da nitko nije postupao", tvrdi Ivošević, zamjenik gradonačelnika Splita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, dok Ivošević radi na terenu, problemi nastaju u političkoj areni. Nakon nekoliko sumnjivih imenovanja i optužbi za pogodovanja, te kredita koji je Puljak u ime grada, navodno, bez znanja partnera podigao u banci u kojoj mu je nekoć radila supruga, široka vladajuća koalicija počela je pucati po šavovima. Puljku je leđa okrenuo SDP. 

"Pokušali su trgovat gradskim tvrtkama i tražili su jednu tvrtku za upravljanje, da oni upravljaju tom tvrtkom. Mi to nismo dopustili i nikad ni nećemo", kazao je Pulajk.

"Pozivam gradonačelnika za ove insinuacije koje smo mi to firme tražili, neka kaže imena koja smo predložili. Ja vam garantiran, niti jedno ime nismo tražili ni u jednom trenutku", objasnio je Davor Matijević, gradski vijećnik.

Politički brak je razvrgnut, a Puljak je ostao na čelu grada bez većine u gradskom vijeću. "Mi smo danas prekinuli suradnju s SDP-om zbog njihovog šurovanja s Kerumom i HDZ-om nama iza leđa i svim partnerima iza leđa. Mi smo sad manjinska Vlada", potvrdio je splitski gradonačelnik u rujnu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U takvim uvjetima svaka odluka koju Puljak donese pred vijećnike bit će na vagi pa tako i ona najvažnija - gradski proračun. No, Centar se novih izbora ne boji, tvrdi Puljak: "Nama nije problem ići na nove izbore jer vjerujemo da će građani podržati ovaj smjer koji smo mi zacrtali".

Iako se nove vlasti u prvom polugodištu mandata susreću s različitim problemima - Zagreb s kaotičnim stanjem gradske uprave i tvrtki, a Split s nestabilnom političkom situacijom, i jedni i drugi imaju isto obrazloženje - napadaju ih jer su se suprotstavili dosadašnjim politikama. No, njihove, kako kažu, nove metode zasad rezultiraju sličnim situacijama - političkim prepucavanjima i otpužbama za pogodovanja i kadroviranja kakva smo već gledali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo