Ministar gospodarstva Davor Filipović pohvalio se ovih dana da u Europskoj uniji jedino Irska ima veći rast BDP-a od Hrvatske. Međutim, podaci koje je ovih dana objavio Eurostat ne govore tako. Po kupovnoj moći građana Hrvatska je na dnu EU-a, a hrana je kod nas skuplja nego u bogatoj Nizozemskoj.
'Uopće mi ne spominjite ministra Filipovića'
Ni građani se ne slažu s ministrom. Štoviše, neki to kažu vrlo grubo.
"Laže, non stop laže. Sve je optimalno, sve je super, a nama je sve gore i gore što se cijena tiče. Oočekujem samo još goru situaciju", kazala je za RTL Direkt Melita iz Zagreba.
Zagrepčanin Goran na spomen ministra gospodarstva tek je kratko rekao: "Nemojte mi ga uopće spominjati."
"Idemo biti realni, nije ovdje bajno, nije dobro. Nije dobro", smatra Ivo, također Zagrepčanin.
'Zadovoljni smo kad nam država ne odmaže'
U jednoj zagrebačkoj IT tvrtki, koja izvozi napredne analitičke softvere i sustave umjetne inteligencije, kažu da njihov uspjeh nema ikakve veze ni s ministrom ni s državom.
"Rekla bih da smo zadovoljni kada nam država ne odmaže i već s tim korakom je dobro", kaže Anita Cvetić Oreščanin, članica Uprave IT tvrtke.
Mario Lešina profesor je ekonomije i vlasnik tvornice obuće koja gotovo cijeli asortiman izvozi na zapadnoeuropska tržišta.
"Njemačka koja je naš glavni izvozni partner je stala. Oni su sada službeno u recesiji i prvi sektori koji to osjete su odjevni sektori, drugi sektor koji osjeti taj pad potrošnje je turizam i sad treba vidjeti što će se događati u sljedeća dva, tri mjeseca", kazao je Lešina za RTL.
'Lovi se u mutnom, ovdje je eldorado za cijene'
Po ukupnoj potrošnji kućanstva jasno se vidi podjela EU na siromašne istočne i bogate zapadne zemlje. Hrvatska je na 72 posto prosjeka, od nas su gori tek Bugarska, Rumunjska, Poljska i Mađarska. Za lošu situaciju Zdenka Damjanić, ekonomska sociologinja, krivi cijene proizvoda koje su u Hrvatskoj veće od onih u razvijenijim državama.
"Kod nas je takva situacija da je užasno puno uvoza i svi love u mutnom jer ovdje je eldorado za cijene. Vidite da su cijene još i veće nego u razvijenim zemljama zapada", kazala je.
Potvrđuju to i podaci Eurostata. Špeceraj je u Hrvatskoj skuplji nego u Nizozemskoj, Španjolskoj, Sloveniji, Litvi, Češkoj, Mađarskoj, Bugarskoj i Poljskoj. I neće se to promijeniti sve dok se u cijelosti ne promijeni struktura gospodarstva.
'Većina građana ne osjeća rast BDP-a'
U izvozu kojim se Filipović hvali, velik je udio turizma, upozorava profesorica sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta Marijana Ivanov. Druga loša vijest je da je Hrvatska je udjelu turizma u BDP-u tome vodeća u Uniji, a dobro je poznata stvar da su sve zemlje koje se previše oslanjaju na turizam mahom siromašnije.
"Hrvatska je društvo u kojem se dohodovne razlike sve više i više povećavaju. To znači da većina građana zapravo te benefite rasta BDP-a, rasta profita poduzeća, rasta izvoza na svojoj koži ne osjeća. Oni žive od svoje plaće i svakim danom sve većih i većih troškova života", kazala je Ivanov za RTL.
POGLEDAJTE VIDEO: Ministar gospodarstva o rastu BDP-a