OSUĐENI NA PROPAST? /

Vlada želi arbitražom vratiti INA-u, stručnjak ih pokopao: 'Pravila su izmijenjena. Revizija možda uopće više nije moguća'

Vlada umjesto otkupa dionica treće u treću arbitražu kojom želi vratiti INA-u u hrvatsko vlasništvo, no stručnjak tvrdi da to možda i neće biti moguće

31.12.2021.
7:21
VOYO logo

Prije pet godina premijer Andrej Plenković poručio je da će Hrvatska vratiti INA-u u državne ruke. To je bilo iznenađenje u jednakoj mjeri u kolikoj je sada to što Vlada odustaje od otkupa dionica. Umjesto ulaganja novca, čije porijeklo nikad nije objašnjeno, krenut će u pravnu bitku, odnosno u još jednu arbitražu. Vrijedi podsjetiti da je Hrvatska već izgubila jedan takav proces.

Premijer svoj optimizam temelji na pravomoćnoj presudi u slučaju INA-MOL, kojom je utvrđeno davanje mita u zamjenu za upravljačka prava. "U ovim promijenjenim okolnostima smatramo da je oportuno zastati s procesom mogućeg otkupa dionice koje MOL drži u INA-i, dok se ne razriješi ova nova pravna okolnost“, poručio je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OVO SE ČEKALO DANIMA? /

Plenković o Ini: 'Pokrećemo reviziju protiv arbitražne odluke'; Spomenuo i 'eksploziju omikrona'

Image
OVO SE ČEKALO DANIMA? /

Plenković o Ini: 'Pokrećemo reviziju protiv arbitražne odluke'; Spomenuo i 'eksploziju omikrona'

Dakle, Vlada će pokušati poništiti ugovor iz 2009. na temelju presude Ivi Sanaderu i Zsoltu Hernadiju. Tražit će ponovnu reviziju pred sudom u Švicarskoj, kako bi vratili upravljačka prava nad INA-om, izgubljena u trenutku kad je Sanader podmitio Hernadija.

"Nije riječ o manevru, jer je Hrvatska za realnu otkupnu cijenu dionica imala novac“, poručio je ministar gospodarstva i održivog razvoja, Tomislav Ćorić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vraćanje na tvorničke postavke

Iz MOL-a poručuju da je dioničarski ugovor pravovaljan i da se može mijenjati samo uz sporazum obiju strana. Takav je odgovor i očekivan, jer bi došlo do značajnih promjena u upravljačkoj strukturi.

"Poništenje ugovora iz 2019., pretpostavlja vraćanje na postavke iz 2003. godine. Poništenje bi dalo puno veći manevarski prostor Hrvatskoj u upravljanju Ine“, objasnio je Ćorić.

Bivši direktor INA-e, Davor Štern na strani je Vlade i tvrdi da je ponovni pokušaj arbitraže dobra odluka. Podsjeća da MOL na papiru ima 49 posto dionica, ali dodaje da se stvarni postotak u njihovu vlasništvu - ne zna.

"Što se tiče poslovanja u INA-i ne vidim da će biti neke velike razlike, ako je MOL u međuvremenu stekao više od 50 posto upravljačkih prava onda je njegov način upravljanja, pa će upravljati INA-om kao i do sada“, objasnio je Štern za RTL.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arbitraža je možda nemoguća

Stručnjak za arbitražu drži da revizija u slučaju INA-e možda uopće više nije moguća. "Ta pravila su tek sada izmijenjena u švicarskom pravu. Kad bi tako ipak bilo, došlo bi te nove arbitraže u kojem bi postupak bio sasvim drugačiji i odluka drugačija“, rekao je Miljenko Giunio, pravni stručnjak za arbitražu.

Iako će Vlada uputiti dokumentaciju u veljači, početak arbitraže ne bi bio prije 2023. Prošla arbitraža trajala je tri godine. Uz to, još uvijek traje arbitraža u Washingtonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O povratku INA-e u domaće vlasništvo govori se već 18 godina. Zoran Milanović je kao premijer minirao nastojanja svog ministra gospodarstva, zbog "afere konzultantica" pala je Vlada Tihomira Oreškovića, a na suđenju Sanaderu se moglo čuti kako je nekad najveća naftna kompanija na ovim prostorima postala "tvrtka kćer" MOL-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo