ENERGENTI POSKUPLJUJU, A ŠTO PLANIRA NAŠA VLADA? /

EU je već donijela set mjera, neke zemlje već ozbiljno pomažu svojim ljudima: Hrvatska ima nekoliko opcija, razmišlja se o dvije

Image

Iz Ministarstva gospodarstva poručuju kako Hrvatska planira uvesti mjere koje bi se prije svega odnosile na nadzor cijena ili računa te odgodu plaćanja

23.10.2021.
9:17
VOYO logo

Kako bi građanima olakšala podmirenje troškova režija nakon naglog poskupljenja energenata, Europska komisija prošloga je tjedna donijela set mjera koje svaka država-članica može iskoristiti.

U Francuskoj, primjerice, uz već postojeće jednokratne vaučere od 150 eura uvode dodatne vaučere od 100 eura za sve građane s prihodima do 2000 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka će prepoloviti naknadu za obnovljive izvore energije, koja čini petinu iznosa računa, dok će Češka privremeno obustaviti naplatu PDV-a na električnu energiju i plin.

Image
NA UDARU SMO KRIZE /

Neki građani neće moći plaćati režije, EU planira uvesti vaučere za siromašne: Komisija otkrila kad će početi padati cijene energenata

Image
NA UDARU SMO KRIZE /

Neki građani neće moći plaćati režije, EU planira uvesti vaučere za siromašne: Komisija otkrila kad će početi padati cijene energenata

Vlada zasad samo ograničila cijenu goriva

Jutarnji list piše kako je hrvatska Vlada zasad jedino ograničila cijene goriva, i to na 30 dana, dok iz Ministarstva gospodarstva poručuju kako Hrvatska planira uvesti mjere koje bi se prije svega odnosile na nadzor cijena ili računa te odgodu plaćanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Riječ je o aktivnostima koje može pokrenuti isključivo regulatorna agencija. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja će u suradnji s Hrvatskom energetskom regulatornom agencijom razmotriti na koji je način te mjere moguće primijeniti u Hrvatskoj. Tu je i pitanje potencijalnih vaučera, koji se mogu financirati iz socijalne naknade u sklopu socijalne politike", stoji u odgovoru Ministarstva gospodarstva Jutarnjem listu.

Napominju kako bi spomenute mere mogle biti uvedene u slučaju pogoršanja situacije s cijenama.

Od 1. 11. znatno skuplji plin u Zagrebu?

Budući da je Europska komisija preporučila da se mjere mogu primijeniti i na poslovne subjekte, Ministarstvo gospodarstva moglo bi reagirati i na činjenicu da zagrebačka Plinara nije osigurala dovoljne količine plina po nižim cijenama pa bi Zagrepčani trebali od 1. studenoga plaćati plin po znatno višim cijenama.

"Po pitanju poskupljenja plina za tvrtke na području Zagreba, Ministarstvo prati situaciju te će prema potrebi osigurati potrebne mjere da se ublaži pritisak na konkurentnost gospodarstva, vodeći pritom računa da se ne naruši tržišno natjecanje", kratko su i ne posve određeno poručili iz Ministarstva gospodarstva dodajući da u Hrvatskoj postoji institut zajamčene opskrbe plinom u slučaju da opskrbljivač iz nekog razloga prestane obavljati svoju djelatnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, 2015. godine tadašnja Vlada na čelu sa Zoranom Milanovićem odlučila je da 60.000 do 70.000 kućanstava prima mjesečne vaučere za struju u iznosu od 200 kuna. To su pravo ostvarili primatelji zajamčene minimalne naknade ili osobne invalidnine. Vaučeri su bili najavljeni kao trajno rješenje, a građani ih dobivaju temljeem rješenja o pravu na naknadu preko centara za socijalnu skrb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo