'Dvije stvari su vječne: rak i kolektivni ugovori'

Ministar rada i mirovinskog sustava pokušao je biti duhovit prilikom predstavljanja dokidanja produljene primjene kolektivnih ugovora, pa je posegnuo za crnim humorom iz hematološke struke.

6.6.2012.
12:55
VOYO logo

"Ako kolektivni ugovor istekne, a socijalni partneri se ne dogovore, pravila iz ugovora traju samo tri mjeseca", proglasio je ministar rada Mirando Mrsić predstavljajući Zakon o kriterijima za sudjelovanje u tripartitnim tijelima i reprezentativnosti za kolektivno pregovaranje, domećući da je to zakon koji nitko nije htio donijeti zadnjih 15 godina.

No, Vlada predvođena socijaldemokratima hoće. Mrsić tvrdi da će se njime omogućiti ravnopravno pregovaranje. Ako ste potpisali kolektivne ugovore u dobrim vremenima, jasno je Mrsiću, nije u redu da se "druga strana skriva iza produljene primjene pravnih pravila". Neće se zadirati u Zakon o radu, pojasnio je, iako bi danom stupanja na snagu ovog zakona trebao prestati važiti članak 262. ZOR-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, za ugovaranje vremena ovog razdoblja u kojemu će trajati dogovor iz starog kolektivnog ugovora, neće važiti sljedeća zaštitna brana ZOR-a: "Poslodavac, radnik i radničko vijeće te sindikati i udruge poslodavaca, mogu ugovoriti uvjete rada koji su za radnika povoljniji od uvjeta određenih ovim ili drugim zakonom."

Pojašnjava zašto Vlada smatra da je potrebno dokinuti praksu produljivanja KU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Samo dvije stvari traju vječno – jedna je rak, a druga je kolektivni ugovor kojem je istekao rok", "duhovit" je Mrsić. Očekuje, kaže, burnu raspravu.

Milanović ne može vjerovati

Na njega se nadovezao premijer.

"Neki od nas su potpisivali peticiju za referendum. Ja sam prvi potpisao, ali zato što sam smatrao da je način, tadašnji pristup oko izmjena ZOR-a grub i nasilan", objasnio je Milanović dok pojašnjava zašto se uvodi upravo ono protiv čega se trebao boriti referendum.

"Sindikalni čelnici su prije pola godine i sami govorili o neodrživosti", tvrdi Milanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ugovor je ugovor i vrijedi koliko vrijedi", poručio je zaključujući o sindikatima: "Ne mogu vjerovati da ne vide u kakvoj se situaciji nalazimo. Ona nije očajna, ali je zahtjevna."

77 zastupnika

Napomenimo i da se ovim zakonom uređuje i da se sindikat može smatrati reprezentativnim za pregovaranje jedino ako je u njemu 20 posto radnika, umjesto dosadašnjih 10 posto. Strukovnim će se sindikatom smatrati samo onaj koji ima 40 posto udruženih svih zaposlenih u nekoj struci na području Hrvatske i od toga ih 70 posto mora biti u njihovom sindikatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za donošenje ovog zakona bit će im potrebno 77 glasova. Mrsić tvrdi da on služi poticanju konsolidacije sindikalnog pokreta jer "imamo previše sindikata, želimo da se okrupne" budući da je svega 450 tisuća radnika organizirano.

Premijer je naglasio da ide u dva čitanja, a ako konsenzusa ne bude, "Vlada će preuzeti na sebe odgovornost za rješenja".

Vlada je također odlučila da će Uljanik ući u sustav ESOP-a, jedne od vrsta radničkog dioničarstva. Odobreno je poskupljenje cestarina od 15 posto, ali je i najavljeno rušenje bespravne gradnje koja je nastala nakon 21. lipnja 2011. godine. Vlasnici takvih objekata moći će legalizirati svoje građevine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo