"Ministarstvo kulture se protivi povećanju pristojbe na 82 kune jer iznos nije pravno utvrđen. Također, HRT nije dostavio izvješće o ispunjenju privremenog ugovora u prošloj godini", kazao je zamjenik ministrice kulture Berislav Šipuš objašnjavajući zašto Vlada odbija zahtjev Uprave HRT-a za povećanjem pristojbe s 80 na 82 kune.
Potrošili sredstava, a programe nisu pokrenuli
Šipuš objašnjava da je HRT bio dužan provesti uštede, a što je bilo predviđeno privremenim ugovorom, te je spočitnuo kući i to što ništa nije napravljeno po pitanju pokretanja specijaliziranog 3. i 4. programa.
"O konkretnoj provedbi za sada nema nikakvih informacija, a već su potrošena sredstva iz pristojbe i drugih izvora namijenjena za to", kazao je Šipuš. Oštro je kritizirao vodstvo HRT-a i da im je program siromašan.
Zamjenik ministrice Zlatar objasnio je i da je situacija u zemlji teška te da je prešla granicu izdržljivosti. Stoga je, ističe, neprimjereno povećavati iznos pristojbe.
Premijer Zoran Milanović kazao je da je riječ o političkoj odluci objašnjavajući da bi povećanje pristojbe u ovoj godini bilo pogrešno, te ga smatraju neopravdanim.
"Znamo da HRT ne funkcionira po modelu komercijalne televizije, ali ovo nije trenutak za povećanje pristojbe. To je naš politički stav. Kao što je prije godinu, dvije bio da se pristojba ne smije smanjivati. Mi čuvamo određeni status i vjerujemo da će biti bolje", kazao je Milanović.
Elizabetu Gojan upitali smo o Vladinoj odluci da se ne poveća pretplata HRT-u, a iz njenih riječi da se zaključiti da je donesena prerano.
"Meni je to sigurno poruka. Nije vrijeme, sasvim sigurno. Mislim da nije prihvaćeno financijsko izvješće ove Uprave", kaže sindikalka na HRT-u, zaključujući: "Sigurno je poruka, ali se bojim da onaj kojemu je upućena to ne razumije".