Vlada će uskoro u javnu proceduru poslati izmjene zakona kojima se pooštravaju kazne za djela vezana za nasilje u obitelji i nad ženama, a kao bitna promjena ističe se da kazneno djelo spolni odnos bez pristanka postaje kazneno djelo silovanja, za što je predviđena kazna od tri do deset godina zatvora. Istaknuo je to u srijedu ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković nakon sastanka predstavnika udruga, ustanova i organizacija za žrtve obiteljskoga nasilja i predstavnika Inicijative #spasime s predsjednikom Vlade Andrejem Plenkovićem.
"Izmjene zakona uskoro namjeravamo uputiti u javnu raspravu, nakon toga u Vladinu i saborsku proceduru, a predviđeno je da na snagu stupe s 1. siječnjom iduće godine", rekao je Bošnjaković novinarima ispred Banskih dvora.
'Redizajniranje kaznenog djela silovanja'
Radi se o izmjenama tri zakona - Kaznenog zakona, Zakona o zašiti od nasilja u obitelji i Zakona o kaznenom postupku.
"Pooštravamo kaznenu politiku jer smo kazne za ona kaznena djela vezana za nasilje u obitelji pooštrili i želimo zaprijetiti snažnijim kaznenim djelima i svima onima koji žele počinjavati takva kaznena djela da to neće proći lako, već će im biti izrečena teža kazna", naglasio je ministar pravosuđa.
U okviru Zakona o kaznenom postupku, istaknuo je, predviđeno je niz rješenja kojima bi se trebalo ubrzati kazneni postupak, spriječiti da on dugo traje i da ga je moguće opstruirati i to će također pustiti u javnu proceduru. Kao važnu promjenu istaknuo je "redizajniranje kaznenog djela silovanja", s obzirom da je kazneno djelo silovanja bilo za djela uz uporabu sile, a imali smo posebno kazneno djelo, a to je spolni odnos bez pristanka. "To smo isto danas obuhvatili izmjenama i time je to postalo kazneno djelo silovanja. I za jedno i za drugo smo uspjeli naći normativni okvir i predložene su pooštrene sankcije i za jedno i za drugo", naglasio je Bošnjaković.
Dodao je da će nakon savjetovanja sa zainteresiranom javnošću svi još jedanput analizirat prijedloge i primjedbe što će dobiti tijekom savjetovanju dobiti. "Poslije toga ćemo vidjet što je od toga za ugraditi i ide se u proceduru i do kraja godine bi morali biti gotovi", naglasio je.
11.09.2019., Zagreb - Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic sastao se u Banskim dvorima s predstavnicama udruga, ustanova i organizacija za zrtve obiteljskoga nasilja te predstavnicama Inicijative #spasime vezano uz izmjene kaznenog zakonodavstva u pogledu nasilja prema zenama i nasilja u obitelji. Uz predsjednika Vlade na stastanku su bili ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedekovic i ministar pravosudja Drazen Bosnjakovic. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
'Spolni odnos bez pristanka odlazi u povijest'
Maja Mamula iz Ženske sobe istaknula je da su spolni odnos bez pristanka koji "odlazi u povijest i briše se", te kazna za silovanje od tri do deset godina - izuzetno značajne promjene sve one koji rade s osobama koje su preživjele seksualno nasilje, a time, kaže, zakonodavac upućuje jasnu poruku da je to ponašanje koje se više neće tolerirati. Istaknula je da je kazneno djelo spolni odnos bez pristanka bilo problematično u praksi pogotovo kada se radilo o silovanju u braku.
Koordinatorica Autonomne ženske kuće Zagreb Neva Tolle ocijenila je da je izmjenama napravljeno puno, popravljen je kazneni zakon, no kad je riječ o zakonu protiv nasilja u obitelji, nije jako zadovoljna te očekuje u idućem koraku koji su dogovorili znatnije promjene nego sada.
"Kazne su također povećane i u tom zakonu, no nije dovoljno smo povećati kazne. Idući korak bi po nama trebao biti sveobuhvatna kvalitetna reforma pravosuđa i tu ima puno posla", smatra Tolle.
Edukacija za nultu toleranciju na nasilje
Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković kazala je da je napravljen hodogram vezano za osnivanje sigurnih kuća u šest preostalih županija koje ih nemaju. Ministarstvo socijalne politike koordinira aktivnosti i do kraja ove godine svih preostalih šest županije naći će privremeno rješenje i osnovati sigurne kuće. Imaju zadatak pronaći objekte, opremiti ih i ishoditi od ministarstva sva potrebna rješenja kao privremeno rješenje.
Bedeković je naglasila da se pripremaju projekti u svih šest županija koji će biti prijavljeni u Europski socijalni fond kao dugoročno rješenje.
Priprema se, dodala je, i prijava na projekt vezan za senzibiliziranje javnosti oko štetnih posljedica nasilja u obitelji i nad ženama. U fokusu će biti edukacija za nultu toleranciju na nasilje te očekuje da će s projektom koji će također biti financiran iz Europskog socijalnog fonda krenuti krajem godine.