Ministar zdravstva Vili Beroš samo za RTL rekao je što misli o štrajku radnika sanitetskog prijevoza koji je počeo jutros.
"Žao mi što je do toga došlo, uložio sam velik napor da riješim tu problematiku. Ponudili smo određeno povećanje koeficijenta, ono ne može biti toliko da poremeti čitav sustav i ugrozi uredbu o koeficijentima.
U okviru mogućeg ponudio sam dosta maksimalno. Bio sam miritelj prije godinu dana i tada su koeficijenti bili manji nego danas i tad su se sindikati složili s prijedlogom. Danas nisu. Moj zadatak je osigurati funkcioniranje službe", rekao je Vili Beroš za RTL.
- Ništa od štrajka? Beroš Sindikatu sanitetskog prijevoza ponudio kompromisnu izmjenu koeficijenata
- Sanitetski prijevoz stupa u štrajk: Traže veće koeficijente i veće plaće
Kazao je i kako je od ranog jutra u kontaktu sa službama Grada Zagreba. Grad će morati poduzeti pravne korake, što znači da će Grad pitat sud za zabranu štrajka.
Štrajk će trajati od danas pa sve do ispunjenja zahtjeva. A ti zahtjevi su da se u koeficijentima i plaćama izjednače s kolegama u hitnoj pomoći, što bi na godišnjoj razini stajalo oko dva milijuna kuna.
Trideset posto zaposlenih neće smjeti štrajkati jer po ugovoru s Ministarstvom na poslu mora biti određen dio vozača sanitetskog prijevoza kako bi osigurali da sustav radi za bolesne građane.
U zagrebačkom Zavodu za hitnu medicinu u srijedu ujutro započeo je sa štrajkom određeni broj vozača sanitetskog prijevoza, no unutarnjom preraspodjelom djelatnika osiguran je nesmetani prijevoz bolesnika u zagrebačke zdravstvene ustanove, izjavio je ravnatelj Zavoda Žarko Rašić.
"Sve funkcionira normalno"
Zavod je od suda zatražio zabranu štrajka s obzirom da prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti štrajk nije moguće organizirati u zavodima za hitnu medicinu, izjavio je Rašić Hini.
"U ovom trenutku sve funkcionira normalno. Svi bolesnici su prevezeni na dijalizu, nema dugih čekanja, a u pričuvi imamo i 15 vozača ZET-a, kao i 30-ak djelatnika iz ostalih zagrebačkih ustanova - vozača i medicinskih sestara, koji su spremni uskočiti", kazao je i dodao kako je na terenu kao i inače 31 ekipa sanitetskog prijevoza.
Jutros se nije moglo doći do čelnika Hrvatskog sindikata sanitetskog prijevoza koji su za srijedu najavili početak štrajka kojim traže da se u koeficijentima i plaćama izjednače s kolegama u hitnoj pomoći, što bi na godišnjoj razini stajalo oko dva milijuna kuna.
Sindikat štrajkom traži izmjenu Vladine Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova, kako bi se sanitetskom prijevozu vratili stari koeficijenti, umanjeni nakon razdvajanja hitne pomoći i sanitetskog prijevoza 2011. godine.
Štrajk se ne bi trebao osjetiti
U utorak su održani višesatni razgovori u Ministarstvu zdravstva s Hrvatskim sindikatom sanitetskog prievoza na čelu s Mišelom Majetićem, tijekom kojih je ministar zdravstva Vili Beroš ponudio kompromisnu izmjenu koeficijenata složenosti posla.
Beroš je u srijedu ujutro u povodu štrajka izjavio kako je Zagrebački zavod za hitnu medicinu zatražio od suda mišljenje je li štrajk zakonit, a do odluke suda njegov je zadatak osigurati pravovremeno funkcioniranje službe.
Ministar je rekao kako se štrajk ne bi trebao osjetiti jer su se u Zavodu za hitnu medicinu grada Zagreb organizirali tako da i dalje imaju dovoljan broj vozača na dnevno.