U lijesu s natpisom "javni interes" nije bilo leša, ali simbolika je jasna – zauzimanjem Varšavske ulice kako bi automobili budućih kupaca i stanara elitnog naselja i šoping-centra Cvjetni mogli nesmetano i ne pod prevelikim nagibom elegantno kliznuti u garažu, gradske su vlasti i privatni poduzetnik gurnuli interese građana ravno niz ulaz u podzemlje, poručuju ovim 'igrokazom' organizatori.
Aktivisti su lijes bacili preko ograde u ulaz u garažu. Lijes se pri udaru u tlo potpuno raspao, a radnici su za samo nekoliko minuta pokupili ostatke i bacili ih u kontejneru.
Na lijesu je bila zastava Grada Zagreba, nosači u crnim, pogrebnim opravama su je složili i predali u ruke Tomislavu Tomaševiću iz Zelene akcije prije nego je lijes bačen u jamu, pred očima Horvatinčićevih radnika.
"Ovo je način na koji smo htjeli pokazati da javni interes u Gradu Zagrebu umire", kazao je Tomislav Tomašević iz Zelene akcije na ulazu u garažu nakon bacanja lijesa.
Projekt "Cvjetni", dodaje, "obilježile su tolike nezakonitosti da ih se više ne možemo ni sjetiti". No, ističe problem zgrade u Varšavskoj 6, koja je i dalje formalno u postupku za izdavanje lokacijske dozvole, iako je sastavni dio projekta "Cvjetni".
"Ovdje gdje stojimo je još uvijek formalno Varšavska ulica. Međutim, ona je izgubila javnu funkciju i postala je ulaz u privatnu garažu", kaže Tomašević, dodajući kako imaju "uredno prijavljeni prosvjed i unatoč tome što građani imaju pravo mirno prosvjedovati nismo mogli doći do ulaska u garažu, iako je to službeno ulica".
Horvatinčićeva ulica
"No, sada bi je mogli nazvati Horvatinčićevom ulicom, zato što građani ovdje više ne mogu hodati, ne mogu prosvjedovati", zaključuje Tomašević.
Urbanistički argument za gradnju ulaza u garažu je bio spajanje Gundulićeve i Cvjetnog, istaknuo je Celakoski.
"Tog prolaza, kao što vidite, nema nigdje. Ovdje se spominjalo i da je ova sama rampa javni interes, a ona je izgrađena u pješačkoj zoni nauštrb javnog dobra. Prema tome, kao što smo od početka najavljivali i pratili, ovaj projekt je zapravo jedna velika muljaža i nekretninska pljačka", kazao je Celakoski, te najavio prosvjede diljem zemlje.
"U cijeloj Hrvatskoj se kao ključ našeg razvoja predstavlja nekretninski biznis i šoping centri, nikakva proizvodnja. Mi smo zbog toga u idućem periodu odlučili proširiti našu borbu ne samo na druge slučajeve u Gradu, već i u cijeloj Hrvatskoj. Očekujemo od Grada Zagreba da na osnovi svojih zaključaka, odnosno Gradske skupštine ukine mogućnost ovakvih slučajeva u budućnosti", zaključuje aktivist Prava na grad.
Novinari su vidjeli da policija trči za aktivistima koji su bacili lijes, Teodor Celakoski i Tomislav Tomašević kažu kako nemaju informacije što je s njima.
Sve što se događalo danas u podne u Varšavskoj je, dakako, performans aktivista Prava na grad i Zelene akcije kojima se skreće pozornost na garažu otvorenu prije tri tjedana, a koja je godinama bila predmet borbe predstavnika civilnog društva protiv državnih i gradskih institucija koje su išle na ruku investitoru Horvatinčiću.
Sljedeći prosvjed je 7. travnja u 11 sati najavili prosvjed. Tada Tomislav Horvatinčić otvara centar na Cvjetnom trgu.
Vezani članci:
arti-201101210264006 arti-201101210657006 arti-201010220476006 arti-201009240458006 arti-201102090384006