Razlog ove kazne nedopuštena je uporaba biocidnog proizvoda Ti-Bi-24 proizvođača Duochem iz Srbije, koje "ne ispunjava zahtjeve iz Uredbe (EU) Europskog parlamenta i Vijeća u vezi sa stavljanjem na raspolaganje na tržištu i uporabi biocidnih proizvoda", kao i to što je taj preparat u Pestridu zatečen bez deklaracije na hrvatskom jeziku, piše Glas Slavonije.
U obrazloženju rješenja navodi se kako su inspekcijskim nadzorom u Pestridu 15. lipnja ove godine, obavljenom prema službenoj dužnosti, u skladištu opasnih kemikalija koje se koriste za provedbu dezinsekcije komaraca kao mjere za sprječavanje i suzbijanje zaraznih bolesti pučanstva na području Osijeka, pronađene dvije bačve od 200 litara proizvoda Ti-Bi-24, proizvođača Duochem, iz Srbije. Uporaba tog sredstva za uništavanje odraslih komaraca nije dopuštena od 1. listopada 2014. godine, a inspekcija je utvrdila kako je ono korišteno u adulticidnim tretmanima komaraca 13. i 15. lipnja ove godine. Osim toga, preparat Ti-Bi-24 nije imao deklaraciju na hrvatskom jeziku, kao ni “klase ni urudžbenog broja odobrenja za stavljanje na tržište”.
Pročelnik Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb grada Osijeka Romano Kristić kazao je u ponedjeljak, u vrijeme sjednice Gradskog vijeća, kako Grad nema punu informaciju o zabrani rada za tvrtku Pestrid.
Zabrana i lani
"Tvrtka Pestrid nije bilo kakav izvođač radova. Ta tvrtka je, zajedno s Odjelom za biologiju partner Grada Osijeka u projektu Osijek - grad bez komaraca. Taj partner Grada u radu je koristio i danas koristi sredstva koja su zabranjena u Hrvatskoj. Provodeći nadzor na terenu, ali i iz naloga, vidjeli smo da Pestrid koristi u tretmanu nedopušteno sredstvo, koje uz to iz Srbije nije uvezla tvrtka koja za to ima dopuštenje. Prijavili smo to Ministarstvu zdravlja. U Zavodu smo dobili povratnu informaciju kako je inspekcija za Pestrid izdala rješenje o zabrani rada na 90 dana. Prema službenoj dužnosti obavijestili smo Grad Osijek, kao i ostale gradove i općine na području Osječko-baranjske županije o tom rješenju. Moram podsjetiti kako je Pestrid i lani u rujnu dobio zabranu rada od 60 dana zbog određenih prekršaja. Tada je intervencijom Grada odgođena provedba zabrane rada za dva mjeseca te je Pestrid ipak proveo tretmane uništavanja komaraca", kazao je ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo Zlatko Pandžić.
Upitan za moguća rješenja problema, s obzirom na to da je broj komaraca koji napadaju građane Osijeka izuzetno velik, Pandžić kaže kako to treba pitati Grad.
'Ovo se sve radi kako bi se Pestrid izbacilo s tržišta'
Direktor tvrtke Pestrid Halil Salha u telefonskom razgovoru kazao je kako nema komentara na naš upit o zabrani rada na tri mjeseca. Nije želio komentirati ni je li točno da je njegova tvrtka pri uništavanju komaraca koristila biocidno sredstvo Ti-Bi-24, proizvedeno u Srbiji, čija uporaba nije dopuštena u Hrvatskoj. "Dogodile su se stvari koje nisu dobre. Tvrtka Pestrid nije napravila ništa što je u sukobu sa zakonom. Baš ništa! Ovo se sve radi kako bi se Pestrid izbacilo s tržišta. Plaćamo sve poreze, doprinose, isplaćujemo plaće. Nismo dužni ni lipu poreza. Tvrtki Pestrid konstatno se spotiču noge jer je uspješna i razvija se”, rekao je Salha, priznajući kako je na putu prema Zagrebu kako bi riješio problem. Priznao je i kako bi zabrana rada od tri mjeseca mogla značiti da će 25 djelatnika Pestrida ostati bez posla.