Velika opasnost za sve gradane, a posebice za djecu koja se tu cesto igraju

Sto je zajednicko kastelanskim dvorcima i kulama?

1.9.2014.
10:38
VOYO logo

Jedini koji je dozivio obnovu i sanaciju, a koja je ovih dana zbog prodiranja vlage zapocela jos jednom, jest luksicki dvorac Vitturi iz 15. stoljeca, objekt u kojemu se odrzavaju gotovo pa sva gradska dogadanja. Nakon sto je prije nekoliko godina obnovljen i saniran sredstvima Ministarstva kulture i Grada Kastela, ovih dana su poceli radovi na sanaciji vlage na drugom katu dvorca, gdje je smjesten stalni postav Muzeja grada Kastela.

'Nakon sto smo proveli postupak javne nabave, prije koji dan su poceli radovi na sanaciji vlage, za koje je iz gradskog proracuna izdvojeno oko 350 tisuca kuna. Radovi koji ce trajati tri mjeseca obuhvatit ce injektiranje istocnih i juznih zidova, jer je nuzno sto prije otkriti uzroke vlage te ih sprijeciti kako bi se muzejska djelatnost mogla normalno odvijati', izjavila je procelnica za drustvene djelatnosti Sandra Zokic.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne pise se dobro

Ako je suditi po stanju na terenu, povijesnom dvorcu Kastilac u Kastel Gomilici, cije su fotografije na promotivnim materijalima Hrvatske turisticke zajednice obisle svijet, ne pise se dobro. Dio obale uz poznati Kastilac prije dvije godine poceo se opet urusavati, a da stvar bude gora, izgledno je da ce se urusavanje nastaviti, sto znaci veliku opasnost za sve gradane, a posebice za djecu koja se tu cesto igraju.

No, da stanje nije toliko crno, upucuju i najave o pocetku sanacije Opaticke kuce koja je, uz kulu i jedan manji objekt, u vlasnistvu Grada, dok su svi ostali objekti u privatnom posjedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Pripremljena je projektna dokumentacija za sanaciju Opaticke kuce, za sto je Ministarstvo kulture odobrilo pola milijuna kuna. S istim iznosom u sanaciji sudjelovat ce i Grad, a projekt sanacije jednog od najpoznatijih povijesnih objekata Kastela izradila je Katja Marasovic. Pri kraju je i izrada troskovnika za sanaciju, nakon cega bismo trebali ici u raspisivanje natjecaja za izvodenje radova. Sto nakon obnove, jos nije odluceno, puno je ideja sto bi se u taj prostor moglo smjestiti, no sigurno je kako nakon sanacije nece biti prazan', rekao je Slobodnoj Dalmaciji predsjednik kastelanskoga Gradskog vijeca Denis Ivanovic.

Nesredeni imovinsko pravni odnosi

I Nadbiskupova palaca u Kastel Sucurcu ima nesredene imovinskopravne odnose, no Grad je u nju ipak ulagao kako bi se sprijecilo propadanje. U jednom dijelu palace smjestena je arheoloska zbirka Muzeja, a vrijedi spomenuti kako je prije desetak godina, takoder u Sucurcu, Grad kompletno obnovio kulu Top u kojoj se odrzavaju kulturne manifestacije.

Takva sudbina nije zadesila kulu Cambi u Kastel Kambelovcu, izgradenu u 16. stoljecu, koja je u vlasnistvu Grada. Osim nekih sitnih zahvata, na kuli se nije radilo nista. Prije desetak godina postojali su veliki planovi za njezinu obnovu, no recesija je ipak ucinila svoje. Kula je u vrlo losem stanju i zahtijeva kompletnu rekonstrukciju i obnovu.

I dvorac Rusinac u Kastel Luksicu, koji ce Grad nakon smrti vlasnika dobiti u nasljedstvo, ceka obnova, a radovi na obnovi kule Cippico u Kastel Novom bili su zavrseni, da bi Ministarstvo graditeljstva, nakon utvrdenih propusta i izvodenja radova mimo projekta, nalozilo rusenje i vracanje kule u prvobitno stanje. Grad je djelomicni vlasnik i kastela Cipiko u Kastel Starom, u kojemu djeluju neke od gradskih udruga, a bivsa gradska vlast u taj je prostor zeljela smjestiti Turisticku zajednicu grada, koja ce se seliti iz dvorca Vitturi. I na ovom objektu veliki problem stvara vlaga, a dio njega je u privatnom vlasnistvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trebaju milijuni kuna

U privatnom vlasnistvu je i kula Rotondo u Kastel Stafilicu koja je takoder u zabrinjavajucem stanju, no, prema nesluzbenim informacijama, izdana je dokumentacija za njezinu obnovu cime bi joj se vratio nekadasnji sjaj. Posve je sigurno kako za obnovu povijesnih objekata u Kastelima trebaju milijuni kuna, koje u ovom trenutku nemaju ni Grad ni nadlezno Ministarstvo kulture.

Toga je svjesna i procelnica Zokic koja nam je kazala kako Grad u okviru svojih mogucnosti ulaze u ove objekte kako bi se sprijecilo njihovo daljnje propadanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Sredstva su velika, nas proracun tesko moze pratiti tolika ulaganja, no okrenut cemo se fondovima EU-a kako bismo veci dio kulturne bastine, kakvom se malo tko moze pohvaliti, ipak obnovili', navodi procelnica Zokic. http://www.slobodnadalmacija.hr/Split-%C5%BEupanija/tabid/76/articleType/ArticleView/articleId/255599/Default.aspx

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo