O zahuktalom ratu oko isporuke cjepiva, korištenju cjepiva kao oruđa geopolitičke borbe i pokazatelja moći na političkoj pozornici te o tome je li Europska unija gubitnik i je li zakazala solidarnost među njenim članicama, govorilo se u emisiji "U mreži Prvog" Hrvatskog radija.
"Zajednička nabava je bila odlična stvar, bez nje bi situacija bila puno gora", kazala je državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Andreja Metelko Zgombić.
'Iako je odobren u 50 zemalja, Sputnik V dočekan je na nož'
Istaknula je kako dogovorene doze ne stižu, ali to je drugi problem jer cjepiva ima malo, a potrebe su velike. Pojasnila je kako je Europska unija nabavljala velike količine uz povoljne cijene, dok su neke države bile spremne platiti više. Metelko Zgombić je dodala i da se intenzivno radi na tome da proizvođači ispune svoje obveze, ali i razmatraju sve druge opcije.
Vanjskopolitička analitičarka i stručnjakinja za Rusiju, Jelena Jurišić, komentirala rusko cjepivo Sputnik V kazavši kako je, iako registrirano u 50 zemalja, dočekano "na nož".
"U kolovozu 2020. se govorilo da to cjepivo smrdi, da nije pouzdano, no to je jedino cjepivo za koje nema informacija o teškim nuspojavama ili smrtnim slučajevima", kazala je Jurišić.
Infodemija u kojoj živimo sada je dodatno eskalirala
Vanjskopolitički analitičar Goran Bandov govorio je o sukobima oko cjepiva u medijima i na društvenim mrežama, rekavši da je infodemija u kojoj živimo cijeli niz godina sada dodatno eskalirala.
"Stručnjaci i ljudi koji si utvaraju da su stručnjaci često razgovaraju o nuspojavama koje su negdje pročitali i ta informacija se vrti, rekao je.
Osvrnuo se na AstraZenecino cjepivo te rekao kako je bilo mnogo tvitova o nuspojavama i da ima jako puno proturječnih informacija te da ne možemo biti sigurni što je točno.
"Informacije se najbrže šire putem društvenih mreža. WhatsApp je najpodobniji zbog raznih grupa u kojima smo uglavnom s ljudima kojima vjerujemo. Ima cijeli niz scenarija i moguće je da su druge kompanije osjetile mogućnost da unište reputaciju onog cjepiva koje je najpovoljnije", rekao je Bandov.
'Ispred sebe imamo godine i godine cijepljenja'
Što se tiče priče oko nuspojava AstraZenecinog cjepiva, Bandov ne smatra kako je riječ o tome da EU vrši pritisak na AstraZenecu.
"Dugoročno je problematično to što građani gube povjerenje u to cjepivo i to ne može biti dobro za EU. Interes da građani gube povjerenje u AstraZenecu može imati neka druga korporacija", rekao je Bandov te dodao da ovo nije situacija koja će se rješavati kroz mjesec ili dva.
"Ispred sebe imamo godine i godine cijepljenja", naglasio je.
Metelko Zgombić smatra, pak, da građani vjeruju nadležnim tijelima te ističe da znanstvenici tvrde kako su nuspojave normalne i kod Pfizerovog cjepiva kao i kod AstraZenecinog i iznose oko 0,5 posto.
Jurišić je kazala kako su Rusija i Kina situaciju oko koronavirusa shvatile kao sigurnosni problem pa sada već imaju tri gotova i registrirana cjepiva kojima se građani cijepe.
'Mnoge države će pokušati ovo iskoristiti'
Bandov je tome dodao da je Indija jedna od najznačajnijih farmakoloških industrija na svijetu s velikim kapacitetima te da će pomagati najsiromašnijim državama u cijepljenju.
"Nitko to ne radi jer je dobar, pokazat će se da države koje daju svoje cjepivo ili ga prodaju vrlo povoljno su tehnološki iznad drugih i njima se otvara novo tržište. Mi smo u geopolitičkoj igri gdje onaj tko ima ovaj resurs, to je novo pozicioniranje na svjetskoj sceni i mnoge države će to pokušati iskoristiti, što je logično", kazao je.
Što se tiče COVID putovnica, Metelko Zgombić je rekla da je prijedlog Europske komisije u formi uredbe, što znači da bi ona bila obavezna za sve države članice.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.