Potražnja za domaćim sirom veća je no ikada, no i cijene su sve više. Sirari su pokušali izbjeći poskupljenje, neizbježno zbog sve većih troškova proizvodnje.
"Nažalost i sirari su morali podići svoje cijene. Repromaterijal je otišao gore, smjesa je isto poskupjela. Morali smo ovo napraviti. Digli smo cijene za 10 do 20 posto, sve zavisi od proizvođača", kaže predsjednica Saveza malih sirara Romina Zadravec.
Sirari su svjesni da je mnogim kupcima problem već i poskupljenje od pet kuna po kilogramu, a kamoli neko veće.
"Ako si financijski ograničen, ako ti je novčanik svaki mjesec jednak onda je jako teško, a naši kupci su masom umirovljenici. Bojimo se da ljudi jednostavno više neće moći kupiti sir", kaže vlasnica OPG-a Adela Jarež.
Ministarstvo sve prati
Iz Ministarstva prate situaciju, a kako cijene ne bi otišle u nebo zatražili su pomoć Europske unije. Rješenje je jednostavno, poljoprivrednicima treba dati veću financijsku pomoć kako bi lakše pokrili rastuće troškove.
"Mi smo podnijeli zahtjev za nešto više, za nešto većom potporom i za produljenjem mogućnosti izdavanja te potpore prema poljoprivrednicima. Dodjela se prema našim zahtjevima očekuje za najmanje 6 mjeseci", kaže državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak.
Neki su sirari poput onih u Kusanovcu odlučili i proširiti svoju djElatnost i to otvaranjem kušaonice za ljubitelje sira.
"Kad složite stolove nasred dvorišta to vam i nije nešto. Gledate prema nebu i strepite jel će kiša pasti. Krenuli smo u tu investiciju da ćemo to proširiti i baviti se s time i tako ostvariti i taj nekakvi drugi izvor prihoda", kaže predsjednica Saveza malih sirara Romina Zadravec.
Planova ne nedostaje, krenut će se u smjeru turizma. Prvi potez,
pretvaranje kušaonice u izletište.