'Recite mi jedan razlog ZAŠTO bi rasprodali Hrvatsku!?'

24.1.2013.
10:00
VOYO logo

Zbog toga je premijer Zoran Milanović citirao dijelove Ustava koji se odnose na garantirana gospodarska, socijalna i kulturna prava, točnije članak 49. i članak 50 koji propisuju da država osigurava svim poduzetnicima jednak pravni položaj na tržištu, da se inozemnom ulagaču jamči slobodno iznošenje dobiti i uloženog kapitala te da je u interesu RH moguće ograničiti i oduzeti vlasništvo uz naknadu tržišne vrijednosti i slično.

"To piše u Ustavu i po meni je čak preliberalno", kaže on. A onda je nabrojao prirodna bogatstva koja imaju osobitu zaštitu, navedena u članku 52. - morska obala, otoci, vode, zračni prostor, rudno blago i druga prirodna bogatstva, zemljište, pume, biljni i životinjski svijet...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nećemo moći sakrivati ako stvarno budemo rasprodavali hrvatsku budzašto", ustvrdio je.

Nedorasla lokalna vlast

"Argumentima ćemo dokazati da je zakon dobar i koristan za RH, a ako se dokaže drukčije možemo ga povući", kazao je, poručujući da "odustati nećemo".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dosta je kukanja čim se nešto pokuša napraviti", prigovorio je, kazavši da Vlada ne traži centralizam, već želi ispraviti ono što se do sada radilo "na sto strana i sto općina" i što je proizvodilo "mikrotraume", jer tamo gdje nije uređivala država, uređivala je "lokalna, neodgovorna i nedorasla vlast".

Ovaj zakon jasno propisuje procese i uklanja barijere i stvari koje su zaštićene neće se stavljati u promet, dok će se za ostalo javnost moći opredijeliti, kazao je. Mnoge stvari moraju biti lokalno, ali strateške stvari koje definira Vlada u ovom zakonu su njena odgovornost i bit će pod reflektorima, naglasio je.

Greške

"Mudrost i mudrovanje je druga riječ za paničan strah od akcije", kazao je, a za kritičare je ustvrdio da su to ljudi koji "imaju kritiku za sve, a nemaju rješenja".

Kazao je i da Vlada ima pravo na pokušaj i manju pogrešku za koju je siguran da će se moći, ukoliko je bude, odmah anulirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo što slušam zadnjih dana je obična galama", zaključio je i upitao: "Zašto bi rasprodali Hrvatsku? Recite mi jedan razlog!"

Povučena uredba o poticanju investicija!

Vlada je trebala raspraviti i o prijedlogu uredbe o poticanju investicija i unapređenju investicijskog okruženja, međutim, ona je povučena zbog daljnje dorade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usklađivanje s EU

Vlada je predložila zakone kojima se usklađuje hrvatsko zakonodavstvo s nizom uredbi i europskih direktiva vezanih za kemikalije, kozmetičke proizvode, ali i hranu, uključujući i genetski modificiranu hranu te GMO hranu za životinje.

Ministri Branko Grčić, Ivan Vrdoljak i Slavko Linić predstavili su usklađivanje financijskih i gospodarskih procesa s Europskom unijom, prije svega financijskih instrumenata koji su potrebni da bi se EU moglo izvještavati o trošenju novca iz EU fondova.

Ministar poduzetništva i obrtništva Gordan Maras prezentirao je rezultate projekta "poduzetnički impuls" u 2012. godini, ali i predstavio program za sljedeću godinu.

Voće i povrće u školi

Vlada je donijela Nacionalni program za provedbu Sheme školskog voća za razdoblje od 1. kolovoza 2013. do 31. srpnja 2014. godine, kojim bi se trebao povećao unos voća i povrća u prehranu školske djece, a smanjio bi se unos ugljikohidrata i masti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tu svrhu Hrvatska je povukla milijun i 100 tisuća eura europskih sredstava, a Ministarstvo poljoprivrede je osiguralo gotovo 2,6 milijuna kuna za ovu godinu, s tim da će poboljšanje prehrane do kraja 2015. godine državni proračun koštati 10,3 milijuna kuna.

Bizovačke toplice prodaju se za jednu kunu

Bizovačke su toplice nakon devet neuspjelih pokušaja privatizacije ponuđeno za kunu ulagaču koji će zadržati postojeća 143 zaposlena najmanje godinu dana, ali i podmiriti dugove. Pojavila su se četiri ponuditelja. Račun toplica već je godinama u blokadi, a dugovi im nadilaze temeljni kapital te su ostvareni svi preduvjeti za stečaj koji se želi izbjeći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je odlučila sanirati Studentski centar Sveučilišta u Zagrebu, uz napomenu da je već saniran 2004. godine, no da se od tada "sve ponovilo". To je dovelo do toga da zagrebački SC završi 2012. godinu s 121 milijunom neplaćenih obveza.

"Uprava nije funkcionirala kako je trebala. Objektivne probleme imaju i ostali studentski centri, a ne samo ovaj. Pod tim mislim na to da se 15 godina cijena obroka se nije mijenjala, a cijena smještaja 19 godina", kazao je Jovanović. No, u ovom slučaju razlog nabujalih neplaćenih obveza Jovanović vidi u neracionalnom poslovanju i nesposobnosti restrukturiranja.

Vlada je odlučila osnovati odbor te radnu skupinu za obilježavanje pristupanja Hrvatske EU.

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo