Inflacija nije dosegnula svoj vrhunac i još će rasti. Nimalo utješna poruka za građane koji sve teže žive, stiže od guvernera Hrvatske narodne banke.
Boris Vujčić je u Rovinju okupio guvernere s jugoistoka Europe, a kako Hrvatsku čeka i ulazak u eurozonu, Petra Fabian Kapov istražila je hoće li zamjena kuna u eure utjecati na život građana.
Sve je poskupjelo. Osjetimo to na dnevnoj razini. Ipak, inflacija koju živimo, tvrdi guverner Vujčić, nema nikakve veze s uvođenjem eura. Utjecaj uvođenja eura, dodaje, nećemo vidjeti na stopi inflacije, jer na nju utječu mnoge druge bitne stvari:
"Iz iskustva drugih zemalja, ono što navodimo da je to imalo u drugim zemljama efekt na stopu inflacije u godini uvođenja eura, je između 0,2 do 0,4 postotna poena inflacije. U odnosu na ono što danas vidimo, kao što sam rekao, gdje je inflacija sada već na razinama preko 8%, to je vrlo mali efekt."
Prognoziranja su u ovoj situaciji gotovo nemoguća. Ipak, ostanu li stvari kakve jesu i ne pogorša li se stanje s ratom u Ukrajini, stopa rasta mogla bi biti veća od trenutačne. Ono što se očekuje je i gašenje radnih mjesta.
"Već sada i imamo smanjenje broja mjenjača, a naravno uvođenjem eura oni koji rade mjenjačke poslove će biti najviše pogođenih", kazao je Vučić.
Uvođenje eura najviše odgovara turistima iz eurozone.
Noelle iz Irske: "Bilo bi jednostavnije da možemo plaćati eurima. Kad dođemo, moramo naći banku i promijeniti novac. Da, trenutačno putujemo Europom i plaćanje je, primjerice, u Austriji jednostavnije, eurima."
Ipak, ulazak u eurozonu na početku, tvrde turisti, ne veseli nikoga. Neizbježan je rast cijena. Ali, isto tako je i pitanje može li mala država poput Hrvatske čekati bolja vremena.
Cijeli prilog s izjavama nekoliko stranih turista pogledajte ovdje: