Josipa Rimac, HDZ-ova državna tajnica Ministarstva uprave i bivša kninska gradonačelnica, danas je uhićena u velikoj policijskoj akciji u Hrvatskim šumama zbog sumnje u gospodarske malverzacije. Navodno je sporna gradnja vjetroelektrane kod Knina u vrijeme kad je ona bila na čelu grada.
Danas 40-godišnjakinja, Rimac je postala članica HDZ-a 1996. godine, po povratku u Knin nakon pada Krajine. Ponosno ističe da je cijela njezina obitelj učlanjena u HDZ. Javna je tajna u Kninu da je ona iskoristila svoju političku moć kako bi zaposlila cijelu užu obitelj na dobrim radnim mjestima i riješila im stambeno pitanje, piše Index.
Nakon učlanjenja u HDZ-u, njezin je politički uspon započeo u lokalnom Crvenom križu, 1998. godine, da bi samo dvije godine kasnije postala najmlađom ravnateljicom jednog gradskog ogranka ove organizacije u Hrvatskoj. Na toj se poziciji zadržala pet godina, a onda ju je HDZ kandidirao za gradonačelnicu, što je, opet kao najmlađa, postala. No, Crveni križ nije napuštala, dapače postala je ravnateljica organizacije u cijeloj Šibensko-kninskoj županiji. Danas, zajedno s bivšim HDZ-ovim premijerom Nikicom Valentićem, popunjava potpredsjedničke pozicije u Hrvatskom crvenom križu.
Strelovit uzlet
Slično napredovanje imala je i na političkoj razini. Ušla je u HDZ-ov gradski odbor u Kninu 2003. godine, a 2006. postala je njegova predsjednica. Godinu ranije ušla je i u županijski odbor stranke, kojem je postala članica predsjedništva 2008., a zatim i potpredsjednica 2012. Tada je ušla i u predsjedništvo stranke koju je tada vodila Jadranka Kosor. Nakon što se Kosor zamjerila Severininim koncertom na obljetnici Oluje, Rimac je uskočila u tabor Tomislava Karamarka, koji je kasnije i preuzeo čelo stranke.
Tada započinje i njezin politički vrhunac, jer je zajedno s Milijanom Brkićem bila zadužena za operativne poslove. Prije lokalnih izbora 2013. ispijala je kave sa sucem Ivanom Turudićem, a Zdravko Mamić je obećao pokloniti milijun kuna Kninu ako Josipa Rimac osvoji treći gradonačelnički mandat. Iza njezina vladanja Kninom, ostala je grandiozna i vjerojatno najskuplja crkva u Hrvatskoj, muzej Oluje i kip Franje Tuđmana.
No, njezin je politički uspon bio toliko brz da je ubrzo morala odstupiti s gradonačelničke funkcije i grad prepustiti također HDZ-ovu Nikoli Blaževiću. Naime, osim što je bila direktorica predizborne kampanje HDZ-a 2015. te osoba od velikog Karamarkova povjerenja, bila je izabrana i za saborsku zastupnicu. No, nakon propasti vlade Tihomira Oreškovića, koja je potrajala svega osam mjeseci, politička karijera Josipe Rimac doživjela je krah.
Politički potop
Prvo ju je Županijski HDZ izbacio s izborne liste u devetoj izbornoj jedinici na izvanrednim parlamentarnim izborima. Potom je doživjela debakl na lokalnim izborima u Kninu, gdje je izgubila od sadašnjeg gradonačelnika, nezavisnog Marka Jelića. No, Plenković ju je amnestirao i instalirao na poziciju državne tajnice u Ministarstvu uprave kojim je tada vladao Lovro Kuščević.
Vrhovni sud je nedavno presudio da nije bila u sukobu interesa i da nije prekršila zakon kada je u svojoj imovinskoj kartici 2016. navela da je njezin suprug vlasnik kuće, a ne triju stanova koji se nalaze u toj kući. Tada je bivša djelatnica Ministarstva regionalnog razvoja Anna Marija Radić kažnjena radom za opće dobro i vraćanje 550.000 kuna s kamatama državi zbog toga što je nezakonito dodijelila stan Josipinu suprugu, Danijelu Rimcu. No, slučaj nije završen jer je uložena žalba.
Paralelno s politikom, Rimac je radila i na svom obrazovanju. Nakon što je završila srednju ekonomsku školu u Kninu, upisala je ekonomiju na Veleučilištu u Splitu, a zatim i poslovnu ekonomiju na Visokoj poslovnoj školi Libertas u Zagrebu. Diplomirala je na VERN-u 2013. kao stručna specijalistica turističkog menadžmenta.