PREOKRET NA POMOLU, IPAK NEĆEMO UKINUTI POMICANJE SATA IDUĆE GODINE? / 'Ishitreni potezi mogli bi dovesti do kaosa'

Image
Foto: PIXSELL

Državama članicama se ne žuri s ukidanjem prakse promjene ljetnog i zimskog računanja vremena

15.10.2018.
8:54
PIXSELL
VOYO logo

Dok je Europska komisija predložila provedbu ukidanja pomicanja sata tijekom proljeća 2019. godine, čini se da se državama članicama Europske unije ne žuri s ukidanjem prakse pomicanja satova s ljetnog na zimsko računanje vremena. Hrvatska je također među državama koje smatraju da je pruženo premalo vremena za odluku hoće li trajno ostati na ljetnom ili zimskom računanju vremena, piše Novi list.

Image
EU ŽELI UKINUTI POMICANJE SATA: /

Države članice moći će odabrati samo jednu stvar

Image
EU ŽELI UKINUTI POMICANJE SATA: /

Države članice moći će odabrati samo jednu stvar

Potrebno je više vremena za analizu

Naime, države članice EU-a traže više vremena kako bi provele analizu prednosti i mana sezonskog pomicanja kazaljki, tj. kako će ta odluka utjecati na gospodarske sektore te kako bi provele usuglašavanje među različitim resorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje utjecaja ukidanja ljetnog i zimskog računanja vremena, u Hrvatskoj će biti predmetom analize ministarstva mora, prometa i infrastrukture, ministarstva poljoprivrede i gospodarstva ili energetike.

Moguće je da dođe do kaosa

Da podsjetimo, Europska je komisija pitala građane EU-a što misle o tom pitanju. Nakon provedene anketa koja je zabilježila odaziv od 4,6 milijuna ispitanika, pri čemu je čak 84 posto građana glasovalo za ukidanje prakse pomicanja sata, Europska komisija je naložila zemljama članicama da do kraja ožujka 2019. godine donesu odluku o tome žele li zadržati ljetno ili zimsko računanje vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema njihovu planu, 31. ožujka 2019. bi se posljednji put prešlo na "ljetno" računanje vremena, a u listopadu 2019., one zemlje koje to žele, bi trajno prešle na "zimsko" računanje vremena.

Iako podržava ukidanje sezonskog pomicanja kazaljki, hrvatska Vlada je slično drugim zemljama zabrinuta duljinom rokova za provedbu ukidanja te prakse. Drugi problem koji vidi je u tome da bi mogućnost individualnog izabiranja računanja vremena dovelo do neujednačenog računanja vremena u Europskoj uniji, što bi moglo dovesti do kaosa, posebno u odnosima država koje su u susjedstvu, kao u slučaju Hrvatske i Slovenije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga je Komisija pozvala na međusobnu suradnju pri odluci o tome koje računanje vremena izabrati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo