Uoči drugog kruga odmaramo se od poruka kandidata, no čini se da izbornu šutnju ne poštuju svi. Provjerili smo kako teku pripreme
Danas se odmaramo od poruka kandidata na lokalnim izborima ili bismo bar to trebali, ali čini se da izbornu šutnju ne poštuju svi. U međuvremenu, birački odbori pripremaju mjesta na kojima će se sutra glasati u drugom krugu lokalnih izbora.
Dok traje izborna šutnja, lijepe se posljednje upute biračima koji će sutra glasati u drugom krugu lokalnih izbora.
''Pripreme idu tako da se poslože stolovi, da se osigura mjesto za birače koji će dati svoje glasove, svoje želje. Da se osigura mjesto za kutiju, da se osigura mjesto za ljude koji će ih prihvaćati'', rekla je Gordana Breganović, predsjednica biračkog odbora.
Hrvatska u drugom krugu bira 14 župana, gradonačelnika Zagreba koji ima status županije, 56 gradonačelnika i 87 općinskih načelnika. Pravo glasa ima 3,2 milijuna birača.
S obzirom na to da su vijećnici i članovi skupština izabrani u prvom krugu, u ovom će biti manje glasačkih listića, ali i manje posla za biračke odbore. Jedino što se ne mijenja, su stroge epidemiološke mjere.
''Moramo paziti da imaju maske, neki imaju neki ne. Upozoriš, a što sad. Paziti da si dezinficiraju ruke kad ulaze, povremeno, na svakih 5 - 10 minuta mi dezinficiramo stolove, klupe, kemijske, kad je manja gužva, stolice'', rekla je Breganović.
Danas od ponoći Hrvatska je trebala odmoriti od kandidata i njihovih poruka i poziva, ali izbornu šutnju ne shvaćaju svi kao zakonsko pravilo pa su se i danas oglašavali. Ipak, bilo ih je manje nego u prvom krugu, kažu u GONG-u.
''Javljali su nam se građani, da se letci stavljaju oko
automobila na Trešnjevačkom placu i u Gajnicama. Javili su nam se
građani da djelatnici gradske uprave u Vukovaru drže na svojim
profilima reklame jednog od kandidata. Imali smo slučaj dojave
transparenata u blizini biračkog mjesta'', rekla je izvršna
direktorica GONG-a Oriana Ivković
Novokmet.
''Kazne na ovim izborima ne postoje kao propisana sankcija, ali
na ovim izborima postoje. Ovdje su sankcije propisane, od 3000
kuna za fizičke osobe do 500 tisuća kuna. Međutim, DIP je taj
koji utvrđuje je li bilo kršenja izborne šutnje i onda šalje
prijavu prekršajnom sudu koji određuje kaznu'', kazala
je Ivković Novokmet.
EP RUKOMET