Naime, sudac Marko Benčić zaključio je kako je novinarka "u cilju sramoćenja privatnog tužitelja putem tiska, kao autorica članka objavljenog dana 21. veljače 2013. godine u dnevnim novinama Jutarnji list, pod naslovom Država će Medikolu dati 116 milijuna kuna da ne bi bankrotirao? želeći prikazati Polikliniku Medikol nedovoljno stručnom medicinskom ustanovom, iznijela navod: "U liječničkim krugovima ističu da je Magdalena, za razliku od Medikola, stabilna, sređena i visokostručna ustanova u kojoj bolesnici mogu računati na vrhunsku liječničku skrb", te je time nanijela štetu ugledu Medikola, piše Novi list.
"Dakle, za drugog je iznijela i pronijela nešto neistinito što može škoditi njegovoj časti i ugledu, te je počinila kazneno djelo sramoćenja", pojasnio je sudac Benčić.
Javne osude presude
U međuvremenu su zaredale brojne javne osude ove presude, iako još nije bila pravomoćna. Na meti kritika našao se i sam članak kaznenog zakona koji propisuje što predstavlja i na koji se način sankcionira 'sramoćenje'. U više navrata Hrvatsko novinarsko društvo upozoravalo je na njegovu nedorečenost, tražeći da se ga se potpuno izbaci iz Kaznenog zakona, te da se dekriminalizira i uvredu i klevetu u odnosu na novinare.
Slavica Lukić za sada neće bit kažnjena jer je Županijski sud u Zagrebu, kako neslužbeno doznaje Novi list, ocijenio da se u njezinom slučaju radilo o 'vrijednosnom sudu' a ne 'činjeničnoj tvrdnji' zbog čega i nema uvjeta za kažnjavanje po odredbama o sramoćenju.
http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Ukinuta-presuda-novinarki-Slavici-Lukic-za-sramocenje-Medikola