S ukidanjem poreza na kupovinu rabljenih vozila trebala bi biti ukinuta i ovjera kupoprodajnog ugovora kod javnog bilježnika, a spominje se da će država umjesto toga uvesti "upravnu pristojbu" koju će kupac plaćati MUP-u. No, čini se da nitko ne zna hoće li ona iznositi manje ili više od dosadašnjeg poreza, piše Dnevnik.hr.
"U pravilu bi to trebalo značiti pojeftinjenje"
Iz Ministarstva financija za Dnevnik.hr nisu dali precizan odgovor na to pitanje. Iz Porezne uprave su poručili da se Zakon o posebnom porezu na motorna vozila mijenja radi pojednostavljenja i pojeftinjenja porezne administracije za građane te smanjenja ukupnog poreznog opterećenja.
"Trenutno se analizira visina iznosa upravne pristojbe, prema kriterijima starosti vozila i snage motora vozila (izraženoj u kilovatima), koja bi se trebala naplaćivati prilikom registracije rabljenog motornog vozila na ime stjecatelja motornog vozila u policijskim postajama. Uvođenjem upravne pristojbe umjesto dosadašnjeg plaćanja posebnog poreza na stjecanje rabljenih motornih vozila u pravilu bi za porezne obveznike trebalo značiti i pojeftinjenje", kaže se u odgovoru Porezne uprave.
Ministar Marić miče bilježnike i poreznike iz priče
Prema postojećim pravilima, kupac i prodavatelj rabljenog vlozila moraju ugovor o kupoprodaji ovjeriti kod javnog bilježnika, a ta ovjera košta oko 50 kuna. Kupac potom mora u Poreznoj upravi platiti porez u iznosu od pet posto od vrijednosti vozila. Poreznu upravu, međutim, ne zanima koliko je kupac platio rabljeno vozilo i u kakvom je ono stanju, već iznos poreza određuje prema poreznim tablicama. U prosjeku je taj iznos oko 1000 kuna.
Tek tada kupac odlazi u policiju prijaviti kupljeno vozilo na svoje ime, a za što mora platiti još 35 kuna te 15 kuna biljega. Plan je ministra Marića maknuti iz ove priče javnog bilježnika i poreznika, ali ne i odreći se novca kojeg je kupac njima davao, piše Dnevnik.hr.
Iako se pojedinačna ovjera kod njih plaća oko pedesetak kuna, ovime bi javni bilježnici u konačnici mogli ostati bez milijunskog iznosa.
Bilježnici na ovjerama zarade oko 3 milijuna kuna
Naime, podaci agencije Promocija plus kažu da je 2016. godine u Hrvatskoj prodano 59.477 rabljenih automobila, pa jednostavnim izračunom ispada da su javni bilježnici na ovjerama ugovora sveukupno zaradili oko 2,97 milijuna kuna. U Hrvatskoj javnobilježničkoj komori zasad nemaju dovoljno informacija o tome, pa time ni komentara na najavljene izmjene.
Što je ministar Marić točno naumio ne znaju ni najveći trgovci rabljenih automobila, niti u grupaciji "Rabljena vozila" Hrvatske gospodarske komore.
"Pozdravljam svako ukidanje nameta, ali treba vidjeti kako će izgledati te takse. Prije nego što to vodim ne mogu ništa komentirati", kazao je za Dnevnik.hr Hrvoje Paver, pomoćnik direktora grupacije "Rabljena vozila" pri HGK.
Inače, prijedlog izmjene Zakona o posebnom porezu na motorna vozila objavljen je na stranici e-savjetovanja, ali bez detalja koji sve najviše zanima - uredbe kojom će se definirati izračun upravne pristojbe.