Operirana mlada žena pred kamere ne želi, ali kaže nam kako su problemi s bubrezima počeli prije sedam godina, a prije četiri mjeseca završila je na dijalizi. Spas je bila transplantacija.
„Pacijentica se osjeća dobro, nalazi su se normalizirali, sama operacija je trajala dva i pol sata“, kaže Josip Španjol, predstojnik Klinike za urologiju KBC Rijeka.
Nije sve išlo jednostavno. S dečkom je otputovala na Karibe, a u prošli petak oko 23 sata po našem vremenu majka joj javlja da će dobiti poziv iz riječke bolnice zbog podudarnog bubrega. Kreće utrka s vremenom jer je udaljena osam tisuća kilometara. Ukrcava se na posljednji avion koji ima samo jedno mjesto pa s Kariba polijeće bez dečka. Leti za London, pa Veneciju odakle autom stiže u Rijeku.
„Nakon 24 sata hladne ishemije, dakle to je ono vrijeme otkad je bubreg izvađen iz organizma donora pa do kad je ugrađen u organizam primatelja odnosno do trenutka kad je puštena cirkulacija ne bi bilo dobro da prođe više od 24 sata jer su onda rezultati transplantacije puno lošiji, a i bubrezi vrlo često onda ne profunkcioniraju“, kaže Španjol.
Riječka klinika referentni je centar Ministarstva za transplantaciju bubrega.
„Ljudski gledano, naravno ovakve rijetke stvari se naravno dugo pamte pa tako ćemo i mi nju zapamtiti“, kaže Španjol.
Pacijentica će dugo pamtiti romantičan odlazak na Karibe, a još dulje povratak i transplantaciju koja znači normalan život. Na kućnu njegu ide tijekom ovoga tjedna.