'Dajem plaće šankerima i kuharima od 5100 do 8600 kuna, smještaj i hranu i svejedno ih ne mogu naći. Nedavno sam uspio naći pomoćnog kuhara, prijavio ga, ali nakon dva dana čovjek je dobio poziv iz Irske i otišao. Iste probleme ima i građevina. Ušao sam u investiciju proširenja objekta, dao unaprijed 7000 eura, a firma koja mi je počela raditi, usred posla ostala je bez radnika.
Otišli su u Njemačku. Ako se tako nastavi, odnijet će nas vrag. A dogodine će biti još gore', rekao je Barović.
Unutrašnjost također u problemu
Ni ugostiteljima na kopnu nije bolje, a za razliku od onih uz obalu, ovi se ne nadaju da će tijekom ljetne sezone popraviti situaciju i pokriti rastuće troškove.
'Restorani se zatvaraju, tri dobra prestala su raditi samo u Međimurskoj županiji. Sve manje je gostiju koji u restoranima slave neke obiteljske prigode, tvrtke više izdatke za reprezentaciju ne mogu knjižiti u troškove, pa je manje i poslovnih skupova. Kupovna moć ne raste i mi ne možemo dizati cijene, a izdaci nam itekako rastu.
Recimo, tvrtka s godišnjim bruto prometom od oko dva milijuna kuna, sad samo na PDV daje 250.000 kuna više nego prije dizanja tog poreza. S ovakvim PDV-om ne možemo ni radnike bogzna kako platiti. Prosječan kuhar kod nas može dobiti oko pet tisuća kuna, a 50 kilometara dalje, u Austriji, 8500 kuna.
I još je bliže kući nego da se zaposlio u Zagrebu', rekao je Marijan Martinjaš, ugostitelj iz Čakovca za Večernji.
Radne snage fali i u metropoli pa je tako jedno od ugostiteljskih poduzeća, koje drži nekoliko studentskih kantina, a koje je lani zapošljavalo 110 ljudi, sada spalo na svega pedesetak zaposlenih.
Viši PDV otežava situaciju ugostiteljima
'PDV se otpočetka godine gotovo udvostručio, a Ministarstvo obrazovanja, koje određuje cijene, jer ih subvencionira, i dalje drži cijene kao kad je PDV bio 13 posto...', požalili su se predstavnici poduzeća. Oni tvrde kako se i nakon investicije od tri milijuna kuna u susjedstvu pojavila nelojalna konkurencija i još više otežala njihovu situaciju. Radi se, naime, o samoposluzi koja nudi i tople obroke.
'Imamo kontinuirano otvorene oglase za zapošljavanje, a kad nam Zavod za zapošljavanje pošalje deset imena, na razgovor uopće ne dođe ili jednostavno nije zapošljivo njih osmero. Malo je kvalificirane radne snage, ali, isto tako, na oglase za posao javljaju nam se i ljudi koji su pokušali u Irskoj, Norveškoj, i vratili se u Hrvatsku', rekao je Gordan Škorić iz lanca restorana brze prehrane.
Predsjednik Udruženja ugostitelja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, Ivan Bogović, rekao je kako je dizanje PDV-a bila kap koja je prelila čašu.
'Mnoge ugostitelje to je bacilo u minus. Malo je tko pozitivan, pogotovo u unutrašnjosti zemlje gdje su cijene praktički iste već deset godina. Korigirane su tek za razliku povišenog PDV-a, a namirnice su od 2006. poskupjele sto posto, skuplja je i struja, plin...', kazao je Bogović te najavio izradu studije o utjecaju PDV-a na ugostiteljstvo.