Najavljena ciklona uzrokovala je danas brojne probleme duž Jadrana. U kombinaciji kiše i plime, potopljene su rive od Istre do dalmatinskog juga.
U poslijepodnevnik satima stablo je palo na automobil u Ulici Slavka Krtzeka u Rijeci. Na sreću, nema ozlijeđenih. Tijekom dana u tom gradu poplavila je i tržnica, a more se prelilo i preko rive u luci.
Poplavili su i gradovi Istre, more se prelilo u središte Rovinja, poplavile su ulice oko gradske tržnice, kako donosi Novi list.
U Rijeci je danas potopljena tržnica
Visima mora u Puli je i 60 centimetara viša od uobičajene, a more se i tamo prelijevalo na prometnice, u kombinaciji s kišom u jednu trenutku dosegnulo je prve kafiće. Jak vjetar, na mahove orkanski, trgao je i stabla pa hitne službe raščišćavaju prometnice i odčepljuju odvode voda.
Zbog vode na kolniku prekinut promet na državnoj cesti DC75 Novigrad-Poreč kod Antenala.
Olujno nevrijeme praćeno jugom nije poštedjelo ni Dalmaciju gdje su također mnoge rive potopljene, a more se prelijeva i na mnoge lokalne prometnice.
Središte Šibenika pod vodom
Posebno je teško i u Šibeniku.
Zbog kiše koja pada od ponedjeljka kasno navečer do sredine utorka, poplavili su dijelovi grada i druga mjesta duž Šibenske rivijere, a ponovno je najgore prošao stari dio grada Dolac, čiji se stanovnici godinama bore s poplavama za svake obilnije kiše i nevremena.
Prema informacijama Centra 112 Šibensko-kninske županije, podigla se razina mora, koje je poplavilo šibensku rivu, a najgore je prošao stari dio grada Dolac.
Iz Županijskog centra 112 rekli su kako su imali nekoliko dojava te da se ništa se ne može učiniti, nego pričekati da se more povuče.
Dolčani su rekli kako su danas iz svojih uglavnom ugostiteljskih objekata te iz stanova sami ispumpavali vodu i postavljali tzv. zečje nasipe, a pod vodom su se našli novopodignuti zidovi te automobili koji su teže prolazili tim dijelom grada.
Također su rekli kako poplave očekuju posljednja četiri dana te da su se dosad one događale uglavnom noću.
„Zečji nasipi su naša stvarnost“, rekla je je jedna od stanovnica šibenskog Doca.
Osim Šibenika, zbog veće količine oborina, na području Šibensko-kninske županije poplavile su rive i obližnje prizemnice u Jezerima, gdje su na intervenciju izašli i članovi DVD-a iz Tisnoga. Poplavljene su i rive Zatona i Rogoznice.
Državni hidrometeorološki zavod najavljuje i za srijedu moguće poplave riva zbog obilne kiše, te lokalno moguće bujične i urbane poplave. Očekivane količine oborina kreću se od 70 do 100 milimetara.
Iza podneva naglo se podiglo more i redom potopilo Tisno, Trogir, Kaštela, lopudska obala...
More se podiglo i Zadru i potopilo barku
Duž Jadrana skoro nije bilo priobalnog mjesta u kojem se more nije podiglo zbog visoke plime i potopilo rive, a mještani u mnogim mjestima cijeli dan ispumpavaju vodu iz nižih dijelova kuća i štite svoju imovinu.
Vodice danas također pod vodom
Nabujala je i rijeka Cetina, koja se poslijepodne izlila kod Omiša i poplavila dio staroga grada, gdje 20 vatrogasaca ispumpava vodu, izvijestili su iz Dobrovoljnoga vatrogasnog društva iz Omiša.
"Primili smo dojavu u 14:05 da se Cetina izlila na predjelu Smokvice u starom dijelu grada pa je na teren izašlo 20 vatrogasaca koji pumpama uklanjaju vodu", rekli su za Hinu u omiškome DVD-u.
Split i okolicu pogodilo je u utorak jako kišno nevrijeme, a zbog dizanja razine mora uslijed niskog atmosferskog tlaka poplavljene su ceste zbog čega je ponegdje bio otežan promet.
Stabla padala i u Dalmaciji
Većina poziva koje su uznemireni građani uputili vatrogascima odnosila su se na stajaću vodu na cestama te izlijevanje mora koje je zabilježeno u Trogiru u blizini starog čiovskog mosta gdje je dionica od 150 metara ceste i zatvorena.
U jutarnjim satima na cesti iz mjesta Dubci u općini Zadvarje prema Splitu na dvije je kolničke trake palo stablo kojeg su naposljetku uklonili vatrogasci koji su i u splitskom Nazorovom prilazu micali stablo koje je palo na osobno vozilo.
Voda na prometnicama i ulicama zabilježena je i u Starigradu, Jelsi i Milni na Hvaru kao i na otoku Braču.
Prema riječima Rade Popadića iz Crometeo, udruge koja okuplja hrvatske amatere meteorologe, cijela je Dalmacija u središtu jesenske Genovske ciklone.
"Do 17 sati dvije se postaje ističu po broju oborina na dnevnoj bazi, i to postaja Roglići na Biokovu, gdje je palo 103 litara po četvornom metru, u Vrgorcu i Biteliću kod Hrvaca zabilježeno je 90 litara kiše po četvornom metru, a situacija u Splitu je različita. I dok je na istoku grada palo desetak litara kiše po kvadratu, na zapadu je zabilježeno 20“, ističe Popadić.
Zbog nepovoljnih su vremenskih uvjeta, prema izvješću HAK-a, u prekidu su katamaranske linije Vis - Split, Jelsa - Bol - Split, brodska linija Ubli - Vela Luka - Hvar - Split i trajektne Ubli - Vela Luka - Split, Split - Vela Luka - Ubli sa polaskom iz Splita u 5 sati, Vis-Split kao i brzobrodske linije s polaskom iz Milne za Split preko Rogača, s polaskom iz Splita za Rogač te polaskom iz Rogača za Split u 15,30 sati i ona s polaskom iz Splita za Rogač i Milnu.
U prekidu su i brodska linija Komiža-Biševo, katamaranska linija Korčula-Hvar-Split, trajektna linija Sućuraj- Drvenik kao i trajektna linija 638 Sumartin-Makarska.
Zbog izrazito nepovoljnih vremenskih uvjeta na srednjem i sjevernom Jadranu brod "Marko Polo" će na međunarodnoj liniji L053 Split - Ancona umjesto večeras u 19:45 isploviti iz Ancone sutra u 6:30 sati. Ukrcaj putnika i vozila biti će u predviđeno vrijeme. Dolazak broda u luku Split je u 15 sati, javlja HAK.
Kako donose 24sata, na mareografskoj postaji u Bakru u 7:18 zabilježen je vodostaj koji za 103,4 cm premašuje srednju morsku razinu. To je jedan od najvećih vodostaja zabilježenih od 1929. godine, kad je utemeljena postaja u Bakru.
Problemi i na rijekama
Veliki dio naplavina koje plove rijekom Kupom ciji je vodostaj u porastu zaustavi se izmedju kupske obale i broda Biokovo.