U skladu s tim, trošarine će sljedeće godine, prema planu ministra financija Zdravka Marića, rasti u u dva navrata. U duhanskoj industriji procjenjuju da bi do početka 2018. godine cigarete trebale poskupjeti za dvije kune, piše Jutarnji list.
Dužni dići trošarine do početka 2018.
Hrvatska je zbog obveza prema Europskoj uniji dužna podići trošarine do početka 2018. godine. Predstavnici duhanske industrije upozoravaju da bi to poskupljenje moglo imati znatne posljedice ne samo na njih nego i na trgovinu općenito kao i na državni proračun u koji se slijeva više od 78 posto od prosječne maloprodajne cijene kutije cigareta. O tome će, kažu, sljedeći tjedan razgovarati s ministrom Marićem.
U Tezama zakona o trošarinama, koje je Ministarstvo financija u petak uputilo u javnu raspravu, tumači se da bi usklađivanjem s europskim sustavom oporezivanja cigareta ukupna trošarina do početka 2018. trebala iznositi najmanje 60 posto maloprodajne cijene. Pritom ne bi smjela biti niža od 90 eura za 1000 cigareta, dok u Hrvatskoj sada iznosi 84,82 eura.
Pušači se okreću crnom tržištu
Takvo dizanje trošarina, koje podrazumijeva minimalne trošarine od oko 14 kuna po kutiji cigareta, kažu sugovornici Jutarnjeg lista, podrazumijeva podizanje cijene najjeftinijih cigareta za dvije kune. No, iako se iz kutija skupljih cigareta već danas izdvaja više od 14 kuna na ime trošarina, poskupjet će i te cigarete kako bi se nadomjestio očekivani gubitak kupaca najjeftinijih cigareta.
Isti sugovornici objašnjavaju kako će poskupljenje od dvije kune u samo godinu dana biti ozbiljan udar na pušače, dok iskustvo govori da se velika većina njih neće zbog toga odreći pušenja, nego će vjerojatno preći na rezani duhan, i to najčešće sa crnog tržišta. Takve odluke, kažu, ponajvšie donose kupci najjefitinijih cigareta koji teže podnose poskupljenje.
I državni proračun trpjet će gubitke
Procjene govore da je između 23 i 25 posto tržišta u Hrvatskoj pokriveno 'ilegalnim' duhanom, zbog čega gubitke trpe i duhanska industrija, ali i državni proračun koji gubi oko 1,5 milijardi kuna.
Do sada je, kažu sugovornici Jutarnjeg lista, država amortizirala smanjenje prihoda povećanjem trošarina, no ovaj put procjenjuje se da bi, unatoč povećanju trošarina, proračun mogao pretrpjeti manjak prihoda.