Ubojica žena i staraca će na slobodu, a ni pokajao se nije

16.9.2011.
18:37
VOYO logo

Centar za suočavanje s prošlošću - Documenta, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava, Osijek i Građanski odbor za ljudska prava potpisale su priopćenje u kojem poručuju kako smatraju da je pogrešno u slučajevima ratnih zločina primjenjivati dvotrećinsku klauzulu, odnosno osuđenika pustiti na slobodu nakon izdržane dvije trećine kazne.

"Nadležni bi se trebali posebno zamisliti nad rečenicom iz obrazloženja presude prvostupanjskog suda za zločine u Medačkom džepu u kojoj se konstatira: 'Doduše, izostao je izraz pijeteta prema poginulima i suosjećanja s onima koji su u operaciji izgubili svoje bližnje'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirko Norac, osuđen na jedinstvenu kaznu od 15 godina zatvora za ratne zločine protiv civilnog stanovništva, nije izrazio žaljenje zbog likvidacije srpskih civila u Gospiću i propusta nečinjenja vezanog uz usmrćenje civila i ratnih zarobljenika u Medačkom džepu. Nije se pokajao niti zbog toga što je na stratištu blizu Gospića osobno usmrtio nepoznatu žensku osobu.

Gdje je istraga o direktnim počiniteljima?

Podsjećamo i da dodatna istraga i suđenje za zločine u Medačkom džepu trebaju otkriti tko su drugi odgovorni zapovjednici i direktni počinitelji zločina, kao što su namjerna paljenja kuća, ubijanja staraca i starica čija su tijela zapaljena te zločina gađanja noževima živog, za drvo obješenog, zarobljenog vojnika, vješanje za ruke, bičevanja, posipanja soli po krvavim leđima te ponižavanja zarobljenog vojnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državno odvjetništvo trebalo bi provesti istragu o direktnim počiniteljima teških ratnih zločina za koje je Norac osuđen po zapovjednoj odgovornosti. Isto tako trebalo bi istražiti odgovornost izaslanika Glavnog stožera HV-a, individualizirati odgovornost za zločine počinjene u području djelovanja specijalne policije, te utvrditi stupanj zapovjedne odgovornosti u svezi s tim zločinima", piše u priopćenju kojeg potpisuju Vesna Teršelič (Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću), Katarina Kruhonja (Centar za mir, nenasilje i ljudska prava, Osijek) i Zoran Pusić (Građanski odbor za ljudska prava).

Vezani članci:

arti-201109151084006 arti-201104130313006 arti-201104280112006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike