uništena priroda /

U Zrmanju se izlio mazut i uznemirio građane: 'Stradava flora i fauna, no nemoguće je to spriječiti'

Kako sanirati mazut u Zrmanji stručnjaci još nastoje dokučiti

28.12.2019.
12:00
VOYO logo

Zrmanja - krška ljepotica što teče Bukovicom zaštićeni je prirodni krajobraz, ali nije prvi put da je onečišćena mazutom. U više navrata posljednjih desetljeća mazut se pojavio u rijeci nakon velikih kiša i zaprijetio ekološkom katastrofom.

Mazut je uznemirio mještane

U krš je dospio iz nekadašnjih spremnika mazuta propale tvornice Glinice i bujične vode ga Ispiru i izbacuju u rijeku. Koliko ga ima u podzemlju i kako ga sanirati, stručnjaci još nastoje dokučiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velike kiše i bujice dva dana prije Božića zamućenom su Zrmanjom donijele i mrlju mazuta koja je uznemirila mještane. U Maslenici se tješe što je više nema na vidiku

''Ja ne opravdavam nikakav ekološki nemar, ali u svakom slučaju mislim da se to preuveličava malo'', komentirao je Tomislav Mitrović iz Maslenice.

Izvire ispod bivše tvornice

Mazut u Zrmanji redovito se pojavljuje za velikih kiša i izvire uvijek na istom mjestu ispod nekadašnje tvornice za preradu boksita čiji su spremnici mazuta oštećeni još u ratu. Centar 112 je upozorio Hrvatske vode, a na teren je izašla i Vodopravna inspekcija.

''Uz obalu su se nalazile nakupine sasušenog riječnog šaša s manjom količinom masnoće što je uzrokovalo mjestimično ljeskanje na površini mora. Prema pučini nisu bili vidljivi tragovi masnoće'', rekao je Tomislav Čorić, ministar zaštite okoliša.

Sa speleoroniocima Društva za istraživanja i snimanja krških fenomena zaronio je i vlasnik agencije s paletom avanturističke ponude na Zrmanji.

''Svaki incident je incident, to nema dvojbe. Stradava flora i fauna, i sam po sebi nosi i vizualne i svakakve druge probleme, međutim spriječiti je nemoguće i bilo kojom invazivnom metodom ići u krš'', kazao je Đuro Župan iz Obrovca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treba pronaći način kako kod ispiranja mazuta zaostalog u kršu spriječiti njegovo širenje.

''Mazut pluta po površini, može se spriječiti njegovo daljnje širenja ..da se stavi nekakve brane i da se postave betonski separatori koji bi onda pročišćavali mazut koji izlazi iz tih izvora i puštali natrag u čistu rijeku'', rekla je Morana Bačić, stručna voditeljica Javne ustanove Natura Jadera.

U ranijim slučajevima Hrvatske vode su angažirale tvrtke za čišćenje obale rijeke od mazuta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo