U četvrtak će biti predstavljena strategija Povjerenstva za 2022. godinu, a neki bi prijedlozi mogli izazvati brojne reakcije desnice i konzervativaca.
Uz Međunarodni dan žena, 8. ožujka, i Majčin dan, od iduće godine će se u Zagrebu obilježavati i Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije 17. svibnja, Svjetski dan seksualnog zdravlja, 4. rujna, te Svjetski dan izlaska iz ormara, 11. listopada, piše Jutarnji list.
'To je dio našeg svjetonazora'
"Svakodnevno svjedočimo i diskriminaciji i nasilju nad pripadnicima LGBTIQ+ zajednice, kao i nasilju nad migrantima i tražiteljima azila, i zato je potrebno raditi na senzibiliziranju javnosti oko svih oblika diskriminacije. Dovoljno je pogledati oko sebe i vidjeti koliko osoba s invaliditetom radi na 'vidljivim mjestima' ili kakvu dostupnost uslugama imaju. Prije nekoliko godina u kampanji 'Milijarda ustaje protiv nasilja nad ženama' upozorile smo plakatom na kojemu je mlada Romkinja pitala: 'Jeste li me vidjeli da radim u javnoj upravi?', ali i na druge 'nevidljive', posebice na ekonomsku nejednakost i porast siromaštva, naše starije sugrađane, beskućnike", rekla je Rada Borić, poznata feministica i vijećnica Nove ljevice u Gradskoj skupštini, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba.
Borić kaže kako nema potrebe posebno obrazlagati razloge za uvođenjem obljetnica kao što su Dan izlaska iz ormara ili Dan seksualnog zdravlja.
"Borba protiv homofobije, kao i svih oblika nasilja nad 'drugima i drugačijima' dio je našeg svjetonazora, naše dugogodišnje borbe i našeg političkog programa", kazala je Borić.