velik broj prodajnih akcija /

U NSK svečano otvorena manifestacija 'Noć knjige 2016.': donosimo vam cijeli program!

Image
Foto: Thinkstock

Noć knjige 2016." održava u više od 216 gradova i mjesta diljem Hrvatske, a najveći broj programa, njih 271 bit će u Zagrebu

22.4.2016.
14:21
Thinkstock
VOYO logo

Peta manifestacija "Noć knjige 2016." svečano je otvorena u petak u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK) u Zagrebu, a na otvaranju su predstavljeni rezultati istraživanja tržišta knjiga u Hrvatskoj.

Na otvaranju je u ime Organizacijskoga odbora Nenad Bartolčić ustvrdio kako državna politika ne prati dovoljno knjigu te je pozvao Ministarstvo kulture da u saborsku proceduru uputi Nacionalnu strategiju čitanja, koju je izradila prošla vlada, dodavši kako je potrebno što prije provesti kurikularnu reformu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je da se manifestacija održava ove godine na Dan hrvatske knjige te uoči Svjetskog dana knjige i autorskih prava.

Noć knjige 2016." održava u više od 216 gradova i mjesta diljem Hrvatske, a najveći broj programa, njih 271 bit će u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ovogodišnju manifestaciju prijavilo se 450 sudionika, među kojima su knjižnice, knjižare, nakladnici, odgojno-obrazovne ustanove, instituti, kulturni centri, udruge, muzeji, galerije, udruge pisaca i ljubitelja knjige.

Organizatori su ove godine pripremili više od tisuću programa i prodajnih akcija.

Ovogodišnja "Noć knjige" održava se u znaku dviju velikih obljetnica u svjetskoj književnosti - 400. obljetnice smrti Williama Shakespearea i Miguela de Cervantesa, a ove godine se u Hrvatskoj obilježava 100. obljetnica od prvoga objavljivanja "Priča iz davnine" Ivane Brlić-Mažuranić.

"Noć knjige 2016." obilježava se brojnim izložbama, radionicama, kvizovima, dramskim izvedbama, glazbenim slušaonicama i projekcijama filmova. Za najmlađe je pripremljen bogat i raznovrstan programa, jer će se manifestacija obilježiti u 28 vrtića i 121 školi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavljene su prodajne akcije i popusti cijeloga dana u više od 100 knjižara i antikvarijata diljem Hrvatske.

Velik broj knjižnica nudit će besplatan upis, vraćanje knjiga bez zakasnine te rasprodaju otpisanih naslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Program Noći knjige

Izložba i radionica Knjige na meniju – kukci za stolom

(20. – 27. travnja)

Ljubav prema knjigama nije rezervirana samo za čovjeka, već je na osobit način dijelimo i s drugim živim bićima. No, ljubavni trokuti znaju biti vrlo nezgodni. Izložba Knjige na meniju – kukci za stolom dat će odgovore na brojna pitanja vezana uz odnos kukaca i knjiga, kao npr. „Zašto kukci vole knjige i knjižnice?“ „Koji su kukci štetni za knjige?“ „Kako ćemo ih prepoznati?“ „Kako žive i čime se hrane?“ „Na koji način spriječiti dolazak nepoželjnih gostiju?“ „Kako ćemo sačuvati knjige kojima su se pogostili?“ „Kako doktor Libar može pomoći bolesnoj knjizi?“ i dr.

Mnoštvo vrijednih i zanimljivih informacija predstavlja uvod u istoimenu radionicu koja će se u povodu Noći knjige održati u ponedjeljak, 25. travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za obavijesti i najave sudjelovanja u radionici na raspolaganju je konzervatorica restauratorica Jelena Duh (e-pošta jduh@nsk.hr).

Organizatori su Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu i Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Biološki odsjek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodno javno čitanje

15.00 – 16.00

Uoči Svjetskoga dana knjige i autorskih prava studenti stranih jezika, članovi diplomatskoga zbora i drugi zaljubljenici u knjigu čitaju ulomke iz književnih djela na stranim jezicima.

Sudjeluju studenti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Croaticum, Talijanski institut za kulturu u Zagrebu, Centar za mirovne studije i dr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zagrebački knjižničari u Noći knjige

18.00 – 19.00

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čitanje odabranih tekstova na različitim jezicima, uključujući i hrvatski. Odabrani tekstovi odnose se na tematiku knjige i knjižničara.

Organizatori su Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu i Zagrebačko knjižničarsko društvo.

Humanitarna akcija Knjigom za knjige

Tragom uspješno provedene akcije Školarcima Slavonije s ljubavlju kada su prikupljana sredstva za pomoć slavonskim školskim knjižnicama stradalima u poplavama u svibnju 2014., Zaklada Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu pokrenula je humanitarnu akciju Knjigom za knjige kojoj je svrha pomoći djeci slabijega imovinskog statusa u pribavljanju školskih udžbenika, knjiga i pribora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naši najmlađi, djeca i školarci, često su nedužni stradalnici društvenih izazova današnjice te zbog nepovoljne novčane situacije njihovih obitelji neki od njih nemaju osnovna sredstva za pohađanje nastave.

U predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, od 8 do 21 sat, svi zainteresirani mogu izabrati neku od ponuđenih knjiga uz prigodnu donaciju, ali i darovati vlastite knjige.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaklada Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu prikupljeni će iznos udvostručiti i iskoristiti za kupovinu knjiga i udžbenika djeci slabijega imovinskog statusa.

Organizatori su Noći knjige 2016. Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Knjižni blok – Inicijativa za knjigu, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA te portal za knjigu i kulturu čitanja Moderna vremena. Cjelokupan program obilježavanja podupire Odjel za UNESCO pri Ministarstvu kulture Republike Hrvatske, a njegovo ostvarenje novčano su potpomogli Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Grad Zagreb.

Potaknute hrvatskim iskustvima u održavanju Noći knjige i uz pomoć hrvatskih organizatora, Noć knjige treći put zaredom organiziraju Slovenija i Crna Gora.

Pedeset posto čitatelja knjige posuđuje

Tamara Kraus iz agencije GfK predstavila je istraživanje tržišta knjiga u Hrvatskoj napomenuvši da je ono provedeno na tisuću ispitanika osobnim intervjuima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje je pokazalo da je barem jednu knjigu tijekom prošle godine pročitalo 47 posto ispitanika. U Zagrebu, Primorju i Dalmaciji više se čita, a najmanje se čita u Slavoniji, rekla je Kraus.

Oko 50 posto čitatelja knjige posuđuje, 30 posto kupuje, 48 posto čitatelja čitaju i domaće i strane autore, a njih 5 posto čita knjige na engleskom jeziku, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada kupuju, najčešće kupuju po dvije knjige, rekla je dodavši kako čitatelji knjige kupuju sebi ili djeci, a najviše beletristiku i publicistiku. Naglasila je i kako kupci knjige nabavljaju u knjižarama i kioscima te dodala kako ih 68 posto knjige nabavlja na akcijama i po popustima.

Od ispitanika 72 posto čitaju e-knjige, no najčešće čitaju dnevne novine, napomenula je Kraus dodavši i kako tek 1 posto kupuje e-knjigu.

Manifestaciju "Noć knjige 2016." organiziraju zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižni blok - Inicijativa za knjigu, Udruga za zaštitu prava nakladnika - ZANA te portal za knjigu i kulturu čitanja Moderna vremena.

Program obilježavanja podupire Odjel za UNESCO pri Ministarstvu kulture Republike Hrvatske, a financijski su ga pomogli Udruga za zaštitu prava nakladnika, Ministarstvo kulture i Grad Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo