Liječnici u Kliničko bolničkom centru Rijeka prvi su puta u Hrvatskoj uspješno 'operirali' i popravili greške srčanog zaliska kod tri pacijenta, a da nisu uzeli kirurški nož u ruke.
O velikom uspjehu izvijestili su iz KBC-a i naveli da su zahvate izveli u srijedu i četvrtak, da su u sva tri slučaja primijetili jednu od najinovativnijih metoda u intervencijskoj kardiologije i to ugradnju kopči "PASCAL" koje priljubljuju rubove listića zaliska. Time su ovu metodu prvi put primijenili u Hrvatskoj. Pacijenti su dobro te se planira da u bolnici ostanu dva dana.
A onda ih čeka neko vrijeme kućnog oporavka nakon čega će se postepeno vratiti u normalan život. Iz KBC-a navode da je ova metoda izbor onda kada bi operacija predstavljala rizik. U tom se slučaju do srčane šupljine pristupa kroz neku od velikih krvnih žila.
"Ovakve su intervencije mitralnog zaliska na riječkoj Kardiologiji izvođene uspješno i ranije, metodama koje su tada bile dostupne", ističu u KBC-u Rijeka.
Vještine potrebne za ovladavanje ovakvim zahvatima, riječki su liječnici učili u Tel Avivu. Tamo su kardiolozi Tomislav Jakljević, Gordana Bačić, Ivana Smoljan, David Gobić i Vjekoslav Tomulić prošloga mjeseca boravili na teoretskoj i praktičnoj edukaciji u međunarodnom centru za biomedicinske inovacije. S njima su bili međunarodno priznati stručnjaci.
"KBC-a Rijeka još je jednom pokazala kako svojim bolesnicima osigurava najnovije međunarodne trendove i najviše standarde u dijagnostici i liječenju kardiovaskularnih bolesti. Nije riječ o slučajnosti, već o predanom timu stručnjaka koji kontinuirano uče i rade kako bi prikupljena znanja i stečene vještine nesebično podarili zdravlju svojih bolesnika. Riječka je kardiologija poznata kao širi regionalni centar izvrsnosti, kolektiv zajedništva i pozitivne energije, što sve rezultira izvrsnim rezultatima i činjenicom da priljev kadrova posljednjih godina neupitno nadmašuje njegov odljev", istaknuo je ravnatelj KBC-a Rijeka, Alen Ružić.
Veliki uspjeh KBC-a Rijeka komentirao je i Tomulić: "Uveli smo još jednu novu metodu liječenja kojom možemo pomoći kardiološkim bolesnicima - zahvat koji je minimalno invazivan, vrlo učinkovit, a bolesnicama omogućuje iznimno brz oporavak i povratak u normalan život. Naravno, svaki napredak struke i uspjeh određenog zahvata nije moguć bez angažiranosti i predanog rada cijelog tima. Kao i obično, u medicini bez multidisciplinarne suradnje nema uspjeha. Izuzetno sam ponosan i zahvalan što sam dio ovakve skupine ljudi, koja stalno traži nove izazove i trudi se pomaknuti granice kako bi pomogla našim bolesnicima".
Jakljević ističe da je zahvat prošao uspješno i da se bolesnici dobro oporavljaju.
"KBC-a Rijeka bila je pionir u uvođenju perkutanih zahvata na mitralnom zalisku kada je 2017. godine uvela metodu Mitraclip kao modalitet endovaskularnog liječenja bolesnika s teškom insuficijencijom (propuštanjem) mitralne valvule. Svi bolesnici podvrgnuti zahvatu PASCAL dobro se oporavljaju i već su uključeni u poslijeoperacijsku fizikalnu rehabilitaciju. Iskreno se nadam da će ovu metodu prepoznati naši kolege iz drugih hrvatskih centara kako bismo svim bolesnicima mogli omogućiti suvremeno, sigurno i pravovremeno liječenje", objasnio je doc. dr. sc. Tomislav Jakljević.
POGLEDAJTE VIDEO RTL Danas ekskluzivno na Rebru gdje su pacijentici drugi put presadili srce: 'Prvo je primila prije 20 godina'