Uzdrmana vlast i oporba poručuju da su spremni za parlamentarne izbore, ali kada će oni biti nitko od vladajućih ne želi reći. Jedino je šef oporbenog HSS-a, Krešo Beljak jučer izjavio kako je doznao za HDZ-ov plan da izbori budu 5. siječnja, što se poklapa s potencijalnim drugim krugom predsjedničkih izbora.
Glasovanje o opozivu ministra zdravstva Milana Kujundžića, koje će biti u petak trebalo bi pokazati postoji li i dalje vladajuća većina, javlja RTL.
Postojanje vladajuće većine
"Da nisam provjerio, ne bih vam dao izjavu. U petak će biti velika većina koja će podržati ministra Kujundžića i izvješće Vlade. Vladajuća većina broji 82 člana, hoće li biti 82 ili 81, ovisi o tome hoće li svi biti u sabornici", rekao je Branko Bačić, predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a.
Iako je poručio kako su nakon toga mogući parlamentarni izbori, o datumu njihova održavanja Bačić nije ništa rekao. "Mi za tri dana ulazimo u četvrtu godinu mandata, prema tome, kada se HDZ odluči tada će izbori biti. U četvrtoj godini mandata su svi izbori redovni!"
Upravo spomenutog 5. siječnja trebao bi se održati drugi krug predsjedničkih izbora u kojem bi se, prema anketama, trebali naći Kolinda Grabar Kitarović i Zoran Milanović, na što, smatra Beljak, HDZ računa kao na prednost.
I premijer Andrej Plenković je u Saboru komentirao moguće održavanje prijevremenih parlamentarnih izbora. Rekao je kako “danas primaju kritike od onih koji su bili na vlasti i mogli nešto promijeniti na bolje, a nisu to učinili”.
"U svakom smo trenutku spremni izaći pred hrvatske birače", ustvrdio je Plenković.
Ultimatum uz potporu vlasti
S druge strane, HNS i Milan Bandić inzistiraju na povećanju plaća prosvjetarima, ali i dalje ostaju uz Vladu.
"Nama su bitni učitelji, reforma nam je najbitnija, a dio reforme su i učitelji. Bili smo kritizirani. Teško je bilo ući u ovu koaliciju, ali smo imali svoj cilj. Puno će lakše biti izaći", rekao je HNS-ov Predrag Štromar.
HDZ-ovci i dalje uvjeravaju da je Vlada stabilna, no u njoj su bili mnogi kojih sada više nema.