U Europi svake dvije minute nestane jedno dijete. U Hrvatskoj je u 2015. godini iz državnih institucija i domova nestalo nestalo 1981 dijete, a za njih 60 se još traga, piše Glas Slavonije.
"Prošle godine istraživali smo koliko djece bježi iz domova za djecu i mlade i zaključili da ih je čak 45 posto bježalo, no gotovo nitko od njih nije svjestan opasnosti. Svjedoci smo slučajeva kada su djeca i mladi žrtve trgovine ljudima, nasilno oteti, seksualno zlostavljani i ubijeni. Sjetimo se samo slučaja Antonije Bilić", kaže Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek.
Osječki Centar za nestalu i zlostavljanu djecu pokrenuo je 2013. godine projekt pod nazivom "116 000 pozivni broj za nestalu djecu", kojim planiraju uspostaviti sustav sigurnosti i promovirati taj broj u javnosti.
"Na taj način pridružit ćemo se onim zemljama u svijetu koje imaju takav sustav da, kada nestane neko dijete, alarmiraju se svi mediji, željeznički i autobusni kolodvori, aerodromi, autoceste, kako bi svi građani krenuli u potragu za tim djetetom", pojašnjava Ramljak.
Projekt "116 000 pozivni broj za nestalu djecu" odobrila je Europska komisija, vrijedan je 186.000 eura, a glavni mu je cilj promovirati broj 116 000. Uz to, partneri na projektu radit će na prevenciji svih oblika nasilja i senzibilizirati javnost o ovom problemu. Nastavak ovog projekta bit će rješavanje problema djece migranata, o čemu Ramljak kaže: "U migrantskom valu dolazi čak 38 posto djece. Mnoga od njih su nestala ili su razdvojena od svojih obitelji. Pitanje je gdje su ta djeca."