Je li odzvonilo mobitelima u školama? Imamo ekskluzivno istraživanje Promocije plus za RTL o tome što vi mislite o tome.
Ispitanici su jasni – mobitele treba izbaciti s nastave.
Gotovo 90 posto (87,8 posto) potpuno ili uglavnom podržava zabranu mobitela, ne podržava tek 8,5 posto. Ostali nemaju stav (3,6 posto). Očekivano, nešto manje od prosjeka, zabranu podržavaju mlađi od 30 godina (78,1 posto) i oni sa završenom osnovnom školom (78,7 posto).
Koji su to razlozi zabrane? Najviše je onih koji smatraju da mobiteli utječu na smanjenje koncentracije (42 posto). To je dominantan odgovor, a potom slijede: negativan utjecaj na komunikacijske vještine (17,1 posto), mobiteli ometaju nastavu (13,1 posto), zatim mogu stvoriti ovisnost (12,5 posto), pomoću njih se može varati na testovima (4,6 posto), ugrožavaju sigurnost djece na društvenim mrežama (3,6 posto), loš utjecaj zračenja mobitela (2,9 posto) i gubitak osjećaja za društvenost (2 posto).
S druge strane, razloge imaju i oni koji zabrane i ograničenja ne podržavaju jer, kako kažu, zabranama se ništa se postiže (34,3 posto). Oko petine ispitanika (22,6 posto) misli da su mobiteli korisni u slučaju opasnosti, zatim da se mogu koristiti u odgojno-obrazovne svrhe (18,8 posto), roditelji putem njih znaju gdje su im djeca (14,4 posto), ali tu su i ovakvi odgovori – razvijanje straha zbog oduzimanja (3,5 posto) i ugrožavanje dječjih prava (3 posto).
Prevladavajuća stajališta o ograničenju korištenja mobitela u ovom istraživanju – prije svega ograničiti mobitele na nastavi, ali dopustiti na odmoru (47,3 posto) te potpune zabrane cijelog školskog dana (45,5 posto) dok bi najmanje anketiranih bilo što branilo kada su u pitanju djeca s mobitelima u školama.
Čini se da inicijativa ima temelje za uspjeh, a učiteljima čiji smo dan prekjučer proslavili treba vjerovati. Ipak su oni temelj društva.
Sutra donosimo CRO Demoskop - rejtinge stranaka i političara uoči superizborne godine!
Napomena: Istraživanje je provela agencija promocija plus na uzorku od 1300 ispitanika od 2. do 5. listopada 2023. Standardna greška je +/- 2,7 % uz pouzdanost od 95 %.