OSNIVA SE NOVA LJEVICA: Evo tko je sve u inicijativnom odboru nove političke stranke
Puno o jednima, malo o drugima
Tako se na osnivačkoj skupštini Nove ljevice jasno govorilo o militantnom nacionalizmu, klerikalizmu i “ustaškoj guji”, dok se napadno izbjegavalo izjasniti o karakteru komunističkog Titova režima.
I vođa Nove ljevice Dragan Markovina odbio je odgovarati na pitanja o Jugoslaviji i Titu jer kaže da ne želi da se stekne dojam da se stranka bavi prošlošću.
"Mi se ne bavimo time, nego smo prisiljeni odgovarati na ovakva pitanje", kaže Markovina dodajući da je bespredmetno odgovarati na takva pitanja jer se stranka bavi sadašnjim hrvatskim društvom. Ipak je rekao da se nikako ne može izjednačiti Pavelićeva NDH i Titova socijalistička Jugoslavija. No nije želio izravno odgovoriti na pitanje je li Titov režim bio zločinački.
Jugoslavanski kulturni prostor postojao je prije, tijekom i nakon Jugoslavije
"Više puta javno sam rekao što mislim o 1945. godini i Golom otoku, pa zar je potrebno to reći i 101. put? Rekao sam vam da neću odgovarati na ovakva pitanja", izjavio je Markovina.
Na pitanje o jugonostalgičarstvu, rekao je kako je njegov stav da je jugoslavenski kulturni prostor postojao prije Jugoslavije, za vrijeme Jugoslavije, a postoji i danas te da cijeli taj prostor doživljava kao svoj. Uz to j dodao i kako nitko ne zagovara Jugoslaviju u političkom smislu te da to niti nema smisla.
Markovina smatra da je današnje društvo neupitno bolje po pitanju temeljnih političkih sloboda i demokratskog pluralizma od socijalističke Jugoslavije. Međutim, kada je riječ o standardu većine građana, Markovina je uvjeren da se bolje živjelo u Jugoslaviji.
'Protivnik je na otovrenom'
Zadovoljstvo zbog osnivanja stranke Nova ljevica izrazio je i desničarski akademik Ivan Aralica.
"Ova stranka definira nešto što do sada nije bilo definirano ni u jednoj stranačkoj strukturi pa, rekao bih, ni u jednoj ideologiji. Nova ljevica nasljednik je komunističkog, samoupravnog, antifašističkog, nazovite to kako hoćete, ali uvijek istog Titova režima", kaže Aralica.
"Pojavila se stranka koja se bori protiv uspomena na osnivanja hrvatske države te se jasno deklarira da se opire nacionalnome i vjerskom", tvrdi Aralica dodajući da su se osnivači stranke i njihovi simpatizeri do sada krili iza ljudskih prava, globalizma, europejstva i tome sličnog.
"Danas imamo stranku i znamo koga imamo za protivnika" kaže Aralica, koji smatra kako je Nova ljevica protivnik hrvatske države pa čak i pod okolnostima da se zaklinje u hrvatsku državu.