Kada su i u hrvatskim bolnicama i domovima za starije ljudi počeli umirati od koronavirusa, osviješten je i jedan problem - pacijenti umiru sami i bez oproštaja od bližnjih.
Ljetos je obitelj umirućeg korisnika doma za starije unajmila građevinsku dizalicu kako bi se kroz prozor zgrade oprostila od svog oca jer su posjeti bili zabranjeni, otkrila je Lora Vidović, pučka pravobraniteljica za 24 sata.
28.10.2020., Karlovac - Na Covid odjelu u Opcoj bolnici Karlovac trenutno je 37 pacijenata od cega je troje na respiratoru. O pacijentima danonocno brine medicinsko osoblje, lijecnici i medicinske sestre koji u zastitnim odijelima provedu visesatne smjene. Sestre osim sto pruzaju medicinsku skrb, same voze i mijenjaju kisik, nepokretne pacijenete hrane pa i kupaju. Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Ono što su napravile kćeri čovjeka iz doma urodilo je plodom kao i njihova pritužba pravobraniteljici jer je posljednjih pet dana na snazi mjera koja obiteljima omogućava da se oproste od svojih najmilijih koji umiru u domovima za starije. No, postoji uvjet - nitko od njih ne smije biti zaražen koronom i ne smije postojati sumnja u zarazu.
'Sustav je krut'
"Situacija u kojoj su sestre unajmile dizalicu kako bi barem preko prozora vidjele umirućeg oca pokazuje snagu duha da za naše voljene učinimo sve što je moguće, ali istovremeno i krutost sustava, koji, nažalost, često ne uzima u obzir sve posljedice koje različite odluke mogu imati na građane.
Za ovaj slučaj znamo jer smo dobili pritužbu, a pitanje je koliko ih je još bilo, a da obitelj nije uspjela vidjeti svoje roditelje, bake, djedove - posljednji put. Jasno je da su različita ograničenja prava i sloboda potrebna kako bi se zaštitilo zdravlje, ali ona moraju biti donesena samo u nužnoj mjeri", rekla je Vidović za 24sata.
Psihijatrica: 'Mogućnost oproštaja s umirućima važna je u procesu žalovanja'
Psihoterapeutkinja dr. Tihana Jendričko, pročelnica Zavoda za psihijatriju klinike Vrapče, naglašava da je mogućnost oproštaja i rastanka s umirućima veoma važna u procesu žalovanja.
Psihijatrijska bolnica Vrapce.
"Jako je teško ne moći se oprostiti i kasnije se nositi s propuštenim. Integracija gubitka može se poslije psihoterapijski odraditi tako što se pronalaze načini naknadnog oproštaja", navodi dr. Jendričko.
Psihoterapeutkinja kaže da je bolnica Vrapče pokrenula programn za sindrom izgaranja kod zdravstvenih djelatnika u cijeloj Hrvatskoj. Namijenjen je za zdravstvene radnike kojima je potrebna podrška i pomoć u radu u novonastalnim uvjetima.
Je li uopće mogu oproštaj od umirućih u našim bolnicama?
Oko 10 bolnica, među kojima su i veliki klinički bolnički centri, odgovorili su za 24sata kako omogućuju posjet umirućim, odnosno životno ugroženim pacijentima, osim ako su oni Covid pozitivni. Po jedan član uže obitelji može u posjet i to uz prethodni dogovor s bolnicom. Član obitelji mora biti u zaštitnoj opremi.
U osječkom KBC-u i bolnici u Bjelovaru ističu da su posjeti dopušteni i kada je prisutnost posjetitelja ključna za dobrobit pacijenta. No, o tome odlučuje liječnik pa tako u pakračkoj bolnici naglašavaju da se s Covid pacijentima može uspostaviti videopoziv.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.