TURISTIČKI IZNAJMLJIVAČI GROZNIČAVO ČEKAJU ODLUKU: /

Porez po krevetu mogao bi rasti i za 250 posto?

Image
Foto: Grgo Jelavić / PIXSELL

U proteklih 14 godina iznajmljivači su plaćali 300 kuna paušalnog poreza po krevetu za cijelu godinu,

2.12.2018.
18:28
Grgo Jelavić / PIXSELL
VOYO logo

Gradonačelnici gradova i načelnici općina u Hrvatskoj, njih ukupno 310, dužni su do kraja siječnja iduće godine donijeti odluku o tome hoće li povećati iznose poreza na "turističke" krevete koje iznajmljuju obiteljski iznajmljivači. Zasad su samo u Poreču i Tisnom na Murteru donijeli odluke da neće povećati izos sadašnjeg poreza koji iznosi 300 kuna.

U drugim gradovima i općinama obiteljski iznajmljivači grozničavo iščekuju hoće li od siječnja iduće godine za svaki krevet u koji primaju goste plaćati kao dosad 300 kuna ili pak 750 kuna, odnosno 1500 kuna, a možda i neki treći iznos paušalnog poreza, piše Slobodna Dalmacija. Ako gradovi i općine do tog roka ne donesu odluku, onda će po automatizmu iznajmljivači na njihovu području plaćati 750 kuna paušalnog poreza po krevetu, odnosno 450 kuna više nego sada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
TKO TO UOPĆE MOŽE PREŽIVJETI? /

Osim okrutnog udara na poduzetnike, Vlada će dodatno uzeti i iznajmljivačima

Image
TKO TO UOPĆE MOŽE PREŽIVJETI? /

Osim okrutnog udara na poduzetnike, Vlada će dodatno uzeti i iznajmljivačima

"Taj zakon stvara poslovnu nesigurnost kod iznajmljivača"

Radi se o odredbi novog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, a odnosi se na oko 100 tisuća iznajmljivača u Hrvatskoj s više od 600 tisuća postelja u apartmanima, stanovima, sobama i kućama za odmor. Mnogi od njih već primaju rezervacije gostiju za iduću turističku sezonu, a još ne znaju kakve će im biti financijske obveze po svakom krevetu koji iznajmljuju.

Novi je zakon ovlast određivanja visine poreza prebacio s Ministarstva turizma na gradove i općine koji sada imaju pravo sami odrediti visinu paušalnog poreza. U proteklih 14 godina iznajmljivači su plaćali 300 kuna paušalnog poreza po krevetu za cijelu godinu. A da je zakon loš jer stvara poslovnu nesigurnost kod iznajmljivača, smatra Martina Nimac Kalcina v.d. predsjednice Zajednice obiteljskog smještaja Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svake godine se visina paušalnog poreza može mijenjati, a raspon je tako velik da nitko ne može ozbiljno planirati ulaganja, povrat, rashode i prihode jer do zadnjeg trenutka svake godine neće znati što će njegov načelnik ili gradonačelnik odlučiti. To nipošto nije način na koji iznajmljivači ozbiljno mogu raditi dugoročne poslovne planove", kaže ona.

Iznajmljivači: Ako će mijenjati, neka bude minimalno

Ni u gradovima i općinama u kojima je Slobodna Dalmacija provjerila kakvu će odluku donijeti, još nisu načistu. Iz gradske uprave Šibenika odgovorili su da će uskoro organizirati sastanak s predstavnicima turističkih zajednica kako bi što kvalitetnije pristupili donošenju odluke. "Sigurno je da će se prilikom definiranja iznosa voditi računa o turističkoj razvijenosti mjesta s obzirom da sva područja grada Šibenika nisu jednako razvijena", kazali su.

Gradonačelnik Grada Hvara Rikardo Novak kaže kako tamo razmatraju prijedlog o iznosu paušalnog poreza za iznajmljivače koji će biti na dnevnom redu sjednice Gradskog vijeća do 15. prosinca. U Bolu na Braču kažu da će odluku donijeti unutar zadanog roka, a u Zadru ističu da će najprije analizirati cjelokupnu poreznu reformu i njezine implikacije na gospodarstvo, stanovništvo i proračun te predložiti odluku koja će regulirati ovu problematiku. Slobodna Dalmacija piše kako iz gradskih uprava Splita, Dubrovnika, Rijeke i Makarske nisu odgovorili na njihov upit.

Za to vrijeme iznajmljivači su nestrpljivi. Među njima vlada prevladava mišljenje da se visina paušalnog poreza u idućoj godini ne bi trebalo bitno mijenjati, odnosno da bi je trebalo eventualno povećati onoliko koliko je povećan i iznos boravišne pristojbe. A boravišna pristojba od iduće godine bit će povećana s 300 kuna na 345 kuna po krevetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo