Potpisi se i dalje skupljaju u drniškoj Maloj gradskoj vijećnici od 8 do 15 sati kako bi primjedbe na spomenuti prijedlog mogle biti poslane u propisanom roku do 27. siječnja, do kada traje tzv. javni uvid u taj prostorno-planski dokument.
Kako ističe skupina Drnišana, "ogorčeni su spoznajom da se u Girkovim pogonima opasni otpad spaljuje već određeno vrijeme, unatoč tome što za to postoje zakonski okviri i dozvole, odnosno odgovarajuća sadržajna i tehnološka rješenja predviđena za tretiranje opasnog otpada".
U svojemu dopisu građanska inicijativa ističe i kako se strategija i vizija razvoja drniškog kraja temelji na održivom ruralnom razvoju čije prednosti i snaga su u očuvanju okoliša i prirodnih resursa te zato "odlučno odbacuju otvaranje prostora u prostorno planskoj dokumentaciji za spalionicu opasnog otpada".
Podsjećaju i da opasni otpad prema definiciji sadrži tvari koje imaju svojstva eksplozivnosti, reaktivnosti, toksičnosti, kancerogenosti, mutagenosti, infektivnosti te svojstvo oksidiranja, nagrizanja ili otpuštanja otrovnih plinova.
"Istina je da smo ratom poharani, siromašni i demografski opustošeni, zatvaranjem Općinskog i Prekršajnog suda izgubili smo i atribute administrativnog središta, no ne želimo da nas se truje i da se izgradnjom spalionice opasnog otpada ugrožava naše zdravlje i zdravlje naše djece pod krinkom gospodarskog opstanka i razvoja drniškog kraja", poručuju Drnišani.
Vezani članak:
arti-201011090672006