Pokazalo je to istraživanje DNK parova roditelja i djece, provedeno u sklopu traženja nestalih u Domovinskom ratu u Slavoniji. Istraživanje su proveli Medicinski fakultet u Osijeku i privatni Forenzički laboratorij "Genos", a odazvalo se 815 parova majka-dijete. U trima slučajevima utvrđeno je da im se DNK, nažalost, ne podudara.
No, pretpostavlja se da je riječ o djeci rođenoj 50-ih, 60-ih i 70-ih godina, kad su standardi u rodilištima bili znatno niži, piše novi tjednik na hrvatskom tržištu – 24sata Express. Stručnjaci zato smatraju da se situaciju iz Slavonije ne smije preslikati na cijelu Hrvatsku.
"U svojih 35 godina staža ne sjećam se da je neko dijete otišlo iz rodilišta s roditeljima koji nisu njegovi. Znalo se događati da u rodilištu majci donesu dijete koje nije njezino. Primjerice, rodila je muško, a oni joj na dojenje donesu žensko dijete. No, takve su se pogreške odmah korigirale", rekao je dr. Jozo Blajić s Klinike za ženske bolesti i porode.
Uvođenjem narukvica, objašnjava dr. Blajić, gotovo je nemoguće da dođe do zamjene djeteta, iako su se i takvi slučajevi događali u svijetu.
Inače, istim je istraživanjem utvrđeno da od 96 parova otac-dijete njih četvero nisu biološki očevi svojoj djeci. Ipak, realno je da se u cijeloj Hrvatskoj ta brojka kreće oko 6 posto, što našu zemlju stavlja u europski prosjek.